Simone Biles osvaja rekordnu osmu američku titulu u višeboju
(Izvor: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO)

Simone Biles oborila je 90-godišnji rekord osvojivši svoju osmu titulu u višeboju na prvenstvu SAD u gimnastici. Njena pobjeda dolazi manje od mjesec dana nakon što se četvorostruka olimpijska šampionka vratila takmičenjima, nakon dvogodišnje pauze koju je imala kako bi kako je navela „radila na svom mentalnom zdravlju“.

26-godišnjakinja je dobila rezultat od 15.400, što joj daje ukupni rezultat od 118.450, dok je Shilese Jones na drugom mjestu. Biles se sada nalazi ispred Alfreda Jochima, koji je osvojio svoju sedmu titulu u SAD 1933. godine.

Bila je jedina takmičarka koja je završila dva dana takmičenja u San Joseu sa dva rezultata od 15 ili više, nakon što je preuzela kontrolu nad događajem sa 15.700 poena  na preskoku u petak. Biles je prvi put postala prvak SAD-a u višeboju 2013. godine, izjednačivši se sa Jochimovim rekordom 2021. godine.

Kasnije te godine napravila je pauzu u gimnastici nakon što se povukla sa pet od svojih šest finala na odgođenim Olimpijskim igrama u Tokiju. Objasnila je da je iskusila tzv. „previranje“ - neku vrstu mentalne blokade u kojoj gimnastičari mogu da izgube osjećaj za prostor u vazduhu.

Biles, koja je uspjela da osvoji bronzu na gredi i timsko srebro u Tokiju, tek treba da kaže da li će joj je cilj da se takmiči na Olimpijskim igrama sljedeće godine u Parizu. Međutim, očekuje se da će učestvovati na Svjetskom prvenstvu u Antwerpenu od 30. septembra do 8. oktobra, gdje će imati priliku da doda još medalja na svojih 25 osvojenih, uključujući i 19 zlatnih.