Sattler uručio Džaferoviću preporuku EK za kandidatski status BiH i izvještaj o napretku
(Izvor: AA)

Sattler uručio Džaferoviću preporuku EK za kandidatski status BiH i izvještaj o napretku

Šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler uručio je predsjedavajućem Predsjedništva BiH Šefiku Džaferoviću Izvještaj o napretku BiH i Preporuku Evropske komisije.

Iz Predsjedništva BiH saopšteno je da su preporuku Evropske komisije za kandidatski status za punopravno članstvo u EU usaglasili komesari iz svih članica EU, a praćena je očekivanjem ispunjavanja osam određenih reformskih pomaka.

"Ambasador Sattler je istakao nezadovoljstvo EK blokadom puta BiH ka EU integracijama, spomenuvši različite opstrukcije, kao i podrivanje državnih institucija od strane zvaničnika iz entiteta RS, te nedovoljno brz socio-ekonomski napredak", navodi se u saopštenju.

Kao pozitivne pokazatelje koji potvrđuju da BiH ima kapaciteta, da je u mogućnosti da napravi pozitivne iskorake, između ostalih, ambasador Sattler je naveo usaglašavanje vanjske i sigurnosne politike sa EU.

"Naime, Bosna i Hercegovina ima određeni nivo pripreme i postigla je napredak u Klasteru o vanjskim odnosima, poboljšanjem svoje usklađenosti sa vanjskopolitičkim izjavama EU i restriktivnim mjerama, koje su porasle na 81 posto do kraja augusta 2022. godine", istaknuto je u saopštenju.

Dodaje se da BiH treba implementirati dodatne protokole Centralnoevropskom sporazumu o slobodnoj trgovini (CEFTA), o olakšavanju trgovine i trgovini i uslugama. Takođe, BiH treba, što prije, usvojiti dodatni protokol o rješavanju sporova.

"Dodatno je istaknuto da je ovaj saziv Predsjedništva BiH dao značajan doprinos migracijskom menadžmentu, te je tako Bosna i Hercegovina postigla određeni nivo pripreme za implementaciju acquisa EU u ovoj oblasti", saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

Dodaje se da je ograničeni napredak postignut u ovom poglavlju, u vezi sa ključnim prioritetom Mišljenja 8 o upravljanju migracijama i azilom. Poduzeti su dalji značajni koraci ka uspostavljanju održivog sistema upravljanja migracijama. Ministarstvo sigurnosti BiH nastavilo je s naporima na poboljšanju koordinacije i preuzimanju odgovornosti za upravljanje migracijama, što bi trebali podržati svi nivoi vlasti.

Zaključeno je da je BiH nastavila aktivno učestvovati u regionalnoj saradnji i održavati dobrosusjedske odnose.

Džaferović je kazao da je Preporuka Evropske komisije da se dodijeli kandidatski status Bosni i Hercegovini pozitivan događaj.

"Uprkos pomenutim, blokadama i opstrukcijama, u najtežem mandatu, napravljeni su pomaci", kazao je on.

Tako je Predsjedništvo BiH ratificiralo nekoliko međunarodnih sporazuma, uključujući IPA III, Horizont i Kreativna Evropa, te Mehanizam civilne zaštite Unije.

Iz Predsjedništva navode da je predsjedavajući Džaferović je na svim summitima i sastancima u proteklom periodu, ukazivao na značaj koji dobivanje kandidatskog statusa ima za mir u BiH, naročito nakon agresije na Ukrajinu. Posebno je važno to da je u izvještaju prepoznato da se BiH, u vezi s Ukrajinom i drugim pitanjima, uskladila sa vanjskom politikom EU, što je bilo važan faktor za dobijanje ove preporuke.

"Zaključio je kako sada BiH ima dva mjeseca vremena da pokaže Vijeću Evropske unije, koja će u decembru u Bruxellesu raspravljati i donijeti odluku o kandidatskom statusu, da se kreće u pozitivnom pravcu, kako bi svih 27 zemalja članica postiglo konsenzus da daju BiH kandidatski status", dodaje se u saopštenju.

federalna.ba/AA

Johann Sattler Šefik Džaferović