Sarajevo: „Sigurna trgovina, snažan rast: Unapređenje agrotrgovine u CEFTA-i"

Prilog Amre Ličina

Regionalna konferencija „Sigurna trgovina, snažan rast: Unapređenje agrotrgovine u CEFTA-i“ održana je u Sarajevu. Organizovana je u okviru SEED plus akcije koju provodi Cefta sekretarijat, a finansira Evropska unija. Unapređenje sigurnije, brže i predvidljivije trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima među zemljama regiona jedan je od osnovnih ciljeva konferencije.

Regionalna konferencija o sigurnoj i integrisanoj trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima održana je u Sarajevu, a povodom predsjedavanja Bosne i Hercegovine CEFTA potkomitetom za poljoprivredu. Prema riječima Tanje Bošković, lidera regionalnog programa u ime GIZA-e, predstavnici vlada i Evropske unije govorili su o dobrim stvarima koje su urađene u proteklom periodu u BiH.

„Tu se radi o velikim i kompleksnim procesima prilagođavanja evropskim pravilima i standardima i to je jako dug proces, ali ono o čemu mi danas pričamo jeste šta je u tom dijelu urađeno, koje zemlje su otišle dalje. Naravno da su zemlje koje su bliže članstvu uradile više od onih koje još uvijek nisu u toj fazi procesa, ali je i to način da oni uče jedni od drugih i da brže prolaze lekcije koje su duže trajale u nekim zemljama.“

Dodala je da je najvažnije da se jača povjerenje među državama regiona, neovisno o tome da li je neki propis usvojen ili nije.

„Povjerenje je suština regionalne saradnje i trgovinskih tokova, odnosa između biznisa, institucija, na kraju svih nas kao građana regiona.“

Konferencija je obuhvatila tri tematska panela posvećena napretku u izgradnji koordinisanog regionalnog tržišta poljoprivredno-
-prehrambenim proizvodima, postignućima i izazovima u olakšavanju trgovine voćem i povrćem te digitalnoj transformaciji agrotrgovine. Pranvera Kastrati, direktorica CEFTA sekretarijata.

„Važno je reći da ono što radimo zajedno sa članicama Cefte i ono što promoviramo kroz ovogodišnje predsjedavanje Bosne i Hercegovine jeste daljnja digitalizacija naših procedura, što čini trgovinu sigurnijom i smanjuje rizik na graničnim prijelazima. Smatramo da su procedure na nivou Cefte prilika i korak naprijed za integraciju u jedinstveno tržište Evropske unije, naravno kroz postepenu integraciju u skladu s Planom rasta za Zapadni Balkan.“

Cilj konferencije je unapređenje sigurnije, brže i predvidljivije trgovine poljoprivredno-prehrambenim proizvodima uz podršku razvoju zajedničkog regionalnog tržišta i jačanju saradnje CEFTA-e i Evropske unije.