Prilog Irene Antić

Samo jedna firma ima dozvolu za promet medicinskog kisika

Iz Tranasparency internationala su saopćili da su dobili zvaničnu potvrdu od Agencije za lijekove da dozvolu za promet lijekova nema pet od ukupno šest preduzeća koja su u proteklom periodu putem javnih nabavki sklapala ugovore s javnim zdravstvenim ustanovama. Prema podacima kojima TI raspolaže, među tim ustanovama su Klinički centar Republike Srpske, bolnice u Gradiški, Nevesinju, Sanskom Mostu, Doboju, Zenici, Bijeljini, Trebinju, Prijedoru, kao i brojni zavodi i domovi zdravlja.

U Federaciji Bosne i Hercegovine traju aktivnosti nadležnih tužilaštava u vezi sa spornim nabavkama kisika. Medijski navodi provjeravaju se u tužilaštvima Posavskog i Zeničko-dobojskog kantona čiji je ministar zdravlja zatražio od svih domova zdravlja u kantonu informacije o nabavci kisika. Iz Doma zdravlja Vareš potvrdili su da su saradnju ostvarili sa firmom Messer, a da zbog male potrošnje nemaju zaključen ugovor. I iz Kantonalne bolnice Zenica navode da medicinski kisik za liječenje pacijenata nabavljaju od dobavljača Messer. Isto je potvrdio i direktor Kantonalne bolnice u Bihaću Hajrudin Havić.

Istovremeno, nastavlja se neskriveni rat pozicije i opozicije RS-a, preko zdravlja pacijenata, bez razumijevanja za strah i paniku onih kojima je potrebna kiseonička podrška, ali i članova njihovih porodica. Nakon što je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, uputio dopis Aleksandru Zolaku, direktoru Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u vezi s aferom "Kiseonik" koja danima potresa ovaj bh. entitet, upozoravajući da su pogubne uporne tvrdnje koje dovode u pitanje ispravnost kiseonika, reagirali su i članovi vladajućih političkih partija u RS-u.

Uslijedio je odgovor direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandra Zolaka, ministru Šeraniću i premijeru

RS-a Radovanu Viškoviću u kojem se, među ostalim, navodi da je posljednjih dana spoznao ogromnu količinu neznanja onih koji  savjetuju i vode zdravstvo u RS-u.

Zolak poručuje da je pravilnik 2018. godine donijelo Stručno vijeće Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i da su za njega glasali predstavnici Ministarstva zdravlja RS-a, koje je na to mjesto delegirao ministar zdravlja. Pojasnio je da stupanjem na snagu tog pravilnika, entitetima, konkretno Republici Srpskoj, data je nadležnost da u roku od 90 dana od dana objavljivanja Ministarstvo zdravlja RS-a propiše kriterije koje proizvođači medicinskih gasova moraju ispuniti u cilju dobijanja dozvole za proizvodnju.