videoprilog Borisa Bilića (Dnevnik 2)

Samo 49 minuta nakon zlata na 200, Pudar izborila finale 50 metara delfin

Nezaustavljiva bh. plivačica Lana Pudar danas je osvojila naslov evropske juniorske prvakinje, i to u disciplini 200 metara delfin. Samo 49 minuta nakon toga, ona se plasirala i u finale u disciplini 50 metara delfin.

Lana Pudar evropska juniorska prvakinja na 200 metara leptir

Bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar osvojila je naslov evropske juniroske prvakinje na 200 metara leptir. Šesnaestogodišnja Mostarka je u finalu utrke na Evropskom prvenstvu u Bukureštu uvjerljivo slavila s rezultatom 2:08.92.  Drugo mjesto osvojila je Francuskinja Ta...

16-godišnja Lana Pudar, dok parira najvećim zvijezdama, i dalje u svom gradu nema adekvatne uvjete za trening. Pa, kako je drugačije onda nazvati - nego fenomenom?!

Članica kluba Orka iza sebe već ima nastupe na Olimpijskim igrama, svjetskim i evropskim prvenstvima, dok je u svome prvome nastupu na Mediteranskim igrama osvojila zlatne medalje na 200 i 100 metara delfin uz rekord na Igrama u alžirskom Oranu.

Mnogi se pitaju otkud snaga ovoj sjajnoj plivačici. Prije nastupa na Mediteranskim igrama, Lana Pudar je debitirala na Svjetskom prvenstvu u velikom bazenu, te je u disciplinama 100 i 200 metara delfin stilom osvojila 8. i 6. mjesto.

Budimpeštu je zamijenila Alžirom, a u gradu Oranu, BiH donijela dva zlata. Mostarka se nije tu zaustavila već je nekoliko dana kasnije u Bukureštu na Evropskom juniorskom prvenstvu nakon sjajnih kvalifikacija i polufinala osvojila 2. mjesto.

Lani Pudar, njenim trenerima i javnosti u BiH je dosta protokolarne priče, lijepih riječi i tapšanja po leđima. Nadležni moraju shvatiti važnost ovih uspjeha djevojke od 16 godina, te da neće proći na protokolarnoj podršci i nekoj podršci koja na kraju neće dovesti do konkretnih rezultata, odnosno do samog početka izgradnje olimpijskog bazena. Lana Pudar je zaslužila u svom gradu imati svoje mjesto gdje će trenirati i odakle će u budućnosti putovati i BiH ponovo donijeti odličja i ponos koji osjećamo nakon velikih rezultata.