Prilog Irene Antić

SAD proširile crnu listu - Uvele sankcije za tri pojedinca

Vlasti SAD-a uvele su sankcije za, kako su naveli, tri pojedinca koji predstavljaju prijetnju vladavini prava, regionalnoj stabilnosti i aspiracijama onih koji traže funkcionalnu demokratsku upravu. SAD su na crnu listu stavile bivšeg direktora OSA-e Osmana Mehmedagića:

Sanksionisan je i Dragan Stanković, direktor Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS-a, jer Washington smatra da provodi aktivnosti koje su eklatantan pokušaj uzurpiranja imovine države BiH koja se nalazi u entitetu RS, suprotno odlukama Ustavnog suda BiH, Ustavu BiH i zabrani raspolaganja državnom imovinom koju je nametnuo Ured visokog predstavnika. Treća osoba je Edin Gačanin, koji važi za jednog od najozloglašenijih svjetskih trgovaca narkoticima. Oglasio se State Department, navodeći da je rukovodstvo RS-a angažovano u secesionističkim akcijama kako bi oduzelo ovlasti od države i dalo ih entitetskim vladama i institucijama. Navode I da su političke stranke u Federaciji BiH 'naoružale' ključne institucije sektora pravde i sigurnosti kako bi zloupotrijebile resurse za podršku političkim ciljevima i za zaštitu kriminalnih organizacija s kojima su povezane", navode iz State Departmenta.

“Kako Sjedinjene Države nastavljaju podržavati reforme, mi također promovišemo odgovornost za postupke onih koji potkopavaju demokratske institucije kao i njihovu agendu za političku i ličnu korist na štetu mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Etnonacionalističke političke stranke nastavljaju da potkopavaju demokratske institucije u Bosni i Hercegovini, da se bave koruptivnim ponašanjem i krše Dejtonski mirovni sporazum kako bi podrivali državu BiH radi uske lične i političke koristi…”

Oglasio se I državni sekretar SAD-a Entoni Blinken.

Bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osman Mehmedagić izjavio je da sve optužbe kojima je Ministarstvo finansija i trezora SAD-a obrazložilo odluku da ga uvrsti na listu sankcija su neistinite i nemaju apsolutno nikakvo uporište. Pozvao je Ministarstvo ili druge institucije SAD-a da, ukoliko imaju bilo kakav dokaz koji potvrđuje iznesene optužbe i dovode u pitanje zakonitost njegovih postupaka, o tome obavijeste pravosudne institucije Bosne i Hercegovine:

“Vrlo rado ću se odazvati pozivu pravosudnih institucija, potpuno siguran da ništa nezakonito nikada nisam uradio. Optužbe iznesene na moj račun su me zaista iznenadile, prije svega zbog višegodišnje uspješne saradnje sa institucijama SAD. Zbog te saradnje od partnera iz SAD-a mi je dodijeljeno Specijalno priznanje.”

Reagirala je I Stranka demokratske akcije:

“Ponovo tražimo da se umjesto teških i uopćenih optužbi na račun SDA jasno i nedvosmisleno domaćoj javnosti i pravosuđu predoče dokazi: koji političari su praćeni, kada, u kojem periodu, kakvo bogaćenje, na koji način, koji ljudi su se obogatili, preko koje kriminalne mreže, koliko novca...Dok se to ne desi, teške i neistinite optužbe koje se periodično ponavljaju, SDA će smatrati samo dodatnim pritiskom koji ima za cilj pokušaj da se SDA, unatoč izbornim rezultatima i mimo Ustava FBiH, na silu izbaci iz vlasti u korist stranaka Trojke, HDZ-a i SNSD-a.”

Stižu I druge reakcije, oglasili su se i Mario Karamatić delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH I Nermin Ogrešević predsjednik NES-a. 

Sada je ključno pitanje, da li i šta novo, drugačije ili bolje, stavljanje još nekoliko imena iz BiH na crnu listu, donosi građanima Bosne I Hercegovine. Sandi Dizdarević ekspert iz oblasti sigurnosti, kazao je da je odluka zakašnjela, a bh. društvo davno dotaklo dno.

Mnogi su mišljenja da su uvođenje američkih sankcija bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine Osmanu Mehmedagiću i objavljeni razlozi za sankcije, alarm za domaće pravosuđe.