Ružnić: Zaustavljena gradnja Centra za detenciju u Lipi
Premijer Unsko-sanskog kantona (USK) Mustafa Ružnić potvrdio je da je zaustavljena izgradnja Centra za detenciju u okviru Privremenog prihvatnog centra Lipa kod Bihaća. Prema njegovim riječima, projekat gradnje svojevrsne pritvorske jedinice u okviru ovog kampa za prihvat migranata, zaustavljen je nakon reakcije predstavnika bosanskohercegovačkih vlasti.
-Mi od početka nismo bili za izgradnju određenih vrsta pritvorskih jedinica u okviru centra Lipa i čini se da je zajednička reakcija bila pravovremena. Gradnja takvog prostora nije u skladu sa urbanističkom, niti sa građevinskom dozvolom kompleksa u Lipi, a upravo na tom dijelu je bilo predviđeno sportsko igralište. Iskreno, bili smo iznenađeni što je to sve počelo u određenoj tajnosti, jer su i kantonalna i gradska vlast itekako učestvovali u pripremi i gradnji migrantskog centra Lipa - izjavio je Ružnić.
O ovome se prethodno razgovaralo i s ministrom sigurnosti BiH Nenadom Nešićem, direktorom Službe za poslove sa strancima Žarkom Laketom, ali i šefom Delegacije Evropske unije u BiH Johannom Sattlerom, prilikom njihovih posjeta Unsko-sanskom kantonu.
-Jasno smo tražili adekvatnu reakciju, s obzirom da je kompletno upravljanje kampom u nadležnosti Ministarstva sigurnosti BiH, dok je Evropska unija financijer i partner skoro svih aktivnosti na lokalitetu Lipa. Poučeni prijašnjim iskustvima, želimo izbjeći i najmanju mogućnost ili rizik za stvaranje kriznih situacija u našem kantonu. Drago mi je da smo prilikom tih posjeta i razgovora, svi se složili oko primarnog cilja - koordiniranog djelovanja u procesu migracija, zakonskog i humanog prihvata migranata, te prvenstveno garancije sigurnosti i prava našim građanima. Vjerujem da je ovo i rezultat svega toga - naveo je Ružnić.
Kantonalni premijer učesnik je inače i ovogodišnje dvodnevne konferencije "Sarajevo migration dialogue 3", koju zajednički organizuju Ministarstvo sigurnosti BiH i Švedsko predsjedavanje Vijećem Evropske unije, uz podršku Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u Bosni i Hercegovini.
To je prilika za sagledavanje i analizu trenutne situacije, odnosno razgovor o daljem koordiniranom djelovanju u okviru ovog procesa.
federalna.ba/Fena