Prilog Aide Hasanbegović

Ruski recept - Dodikov zakon za “strane agente”

“Uskoro ćemo predložiti novi zakon o djelovanju nevladinih organizacija i sličnih udruženja na prostoru RS-a. Biće doslovno prepisan zakon od Sjedinjenih Američkih Država. One u svom zakonu te strane nevladine organizacije nazivaju stranim agentima na prostoru SAD-a. Mi ćemo preuzeti svu terminologiju, pa da vidimo šta će Amerikanci na to reći, a to podrazumijeva da prijave svaku vrstu transakcije i sve što rade”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, najavljujući novi zakon o djelovanju nevladinih organizacija.

U Bosni i Hercegovini, prema elektroničkom registru udruženja i fondacija, trenutno radi oko 25.600 nevladinih organizacija. Pitanja ko i kako finansira rad nevladinih organizacija, aktivista, novinara, nerijetko zanima vlade, posebno ukoliko su njihove aktivnosti usmjerene na kritiku vladajućih režima. Zato je uvođenje, kroz krivični zakon, definicije strani agent, idealno sredstvo za obračunavanje sa kritičarima vlasti.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI BiH, nevladine organizacije koja se bori protiv korupcije, smatra, prema onome što je najavio Milorad  Dodik, da će zakon o stranim agentima Republike Srpske biti bliži ruskom, a ne američkom zakonu. Prema njenim riječima, američki definira oblast izbora i lobiranja:

“Dodikova najava podsjeća, kao i raniji Nacrt zakona, na sličan zakon u Rusiji, koji se pokušao donijeti i u Gruziji, zbog čega su protestirali građani Gruzije.”

Prema Nacrtu zakona, od gruzijskih organizacija, koje primaju više od 20 posto sredstava iz inozemstva, zahtijevalo se da se registriraju kao "strani agenti" ili se suočavaju s novčanim kaznama. To sada želi Milorad Dodik uvesti u Republici Srpskoj, pozivajući se na američki zakon koji je uveden 30-ih godina prošlog vijeka, što je populistička manipulacija, kaže politički analitičar iz Beograda Aleksandar Đokić:

“Ko će sjesti i pročitati taj zakon, običan čovjek da sjedne i da upoređuje – neće, dovoljno je da se kaže, vidite, mi nismo ništa zaista novo uveli, ako su oni demokratski i mi smo demokratski.”

Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada, smatra da je najava uvođenja zakona o stranim agentima jedna velika politička igra Milorada Dodika:

„On se ruga Zapadu, što je njegova uobičajena praksa. Evo, prepisao sam zakon iz demokratske zemlje i šta imate da stavljate primjedbe. Dodik tjera inat, ko zna dokle će tako. Za sada jedino može visoki predstavnik u BiH staviti van snage takav zakon ukoliko se donose, dok Ustavni sud ne donose svoj stav.“

U međuvremenu, reagirala je Američka ambasada u Sarajevu. Ambasada objašnjava da je američki zakon o stranim agentima „dijametralan ovom pristupu”. Kažu da, prema tom zakonu, svaki pojedinac ili organizacija koja zastupa ili lobira u ime stranog nalogodavca, mora se registrirati kod Ministarstva pravosuđa i prijaviti finansijsku naknadu. Reagirao je i predsjednik RS-a na saopćenje Američke ambasade, poručivši, u svom stilu, da se zakoni koje planira uvesti u Republici Srpskoj ne tiču SAD-a.

Poltikolog Aleksandar Đokić smatra da bi usvajanje zakona o stranim agentima u RS-u značilo "uspostavljanje nadzora i potpune kontrole nad radom organizacija civilnog društva, što se uveliko radi u hibridnim društvima“.

Posebno sporno u najavljenom zakonu o stranim agentima u Republici Srpskoj jeste da se direktno ulazi u prirodu rada nevladinih organizacija tako što bi se pravili određeni registri, što bi bio dodatni pritisak na rad nevladinog sektora u Bosni i Hercegovini.

Otvoreni Balkan Sjeverna Makedonija
0 18.04.2024 23:03
Islamska zajednica BiH genocid u Srebrenici NSRS
0 18.04.2024 21:40
Mjera mora Venecijansko Bijenale
0 18.04.2024 21:29
HDZ BIH SDP BiH Dragan Čović Nermin Nikšić
0 18.04.2024 18:45