Rusija će istraživati viruse pronađene u odleđenim praistorijskim životinjama
(Izvor: North-Eastern Federal University/AFP/Getty Images)

Rusija će istraživati viruse pronađene u odleđenim praistorijskim životinjama

Ruski državni laboratorij objavio je da pokreće istraživanje prahistorijskih virusa analizirajući ostatke životinja pronađenih u otopljenim permafrostu.

Iz laboratorija Vektor sa sjedištem u Sibiru su naveli da je cilj projekta identificirati paleoviruse i provesti napredna istraživanja evolucije virusa.

Istraživanje u saradnji sa sjeveroistočnim saveznim sveučilištem u Jakutsku započelo je analizom tkiva izvađenih iz prethistorijskog konja za kojeg se vjeruje da je star najmanje 4.500 godina.

Iz laboratorije Vekter su kazali da su ostaci otkriveni 2009. godine u Yakutiji, prostranoj sibirskoj regiji gdje se redovito otkrivaju ostaci paleolitskih životinja, uključujući mamute.

Istraživači su naveli da će istražiti i ostatke mamuta, losa, pasa, jarebica, glodavaca, zečeva i drugih pretistorijskih životinja.

Maxim Cheprasov, voditelj laboratorija Muzeja mamuta Sjevernoistočnog saveznog sveučilišta, rekao je u saopćenju za štampu da su oporavljene životinje već bile predmet istraživanja bakterija.

"Prvi put provodimo studije o paleovirusima“, dodao je.

Nekadašnje središte za razvoj biološkog oružja u sovjetsko doba, laboratorij Vektor u Sibiru jedno je od samo dva postrojenja na svijetu za čuvanje virusa malih boginja.

Vektor je razvio vakcinu protiv koronavirusa EpiVacCorona, koje je dobilo dozvolu u oktobru u Rusiji, a čija bi masovna proizvodnja trebala započeti kasnije ovog mjeseca.

Naučnici kažu da se Arktik zagrijava dvostruko brže od globalnog prosjeka, ugrožavajući lokalne divlje životinje, kao i ispuštajući CO2 pohranjen u permafrostu.

federalna.ba/The Guardian

Rusija istraživanje virusi