videoprilog Sanela Kajana (Federacija danas)

Ravno želi privući mlade i nove porodice u ovu općinu

Mada jedna od najmanjih bh. općina, Ravno, na jugu naše države, slovi kao jedna od prosperitetnijih lokalnih zajednica. Trude se privući nove porodice na svoje područje kroz različite programe podrške i subvencije.

Marta Ostojić, iz Imotskog u Hrvatskoj, doselila je u Ravno. Tu joj je, kaže, pružena bolja prilika za život i rad.

„Dobila sam posao, kao teta u vrtiću. Dobila sam stan. Mislim da su ovdje jako dobri uvjeti za živjeti. Povoljno je kada je riječ o poslovima, a i što se tiče prirodnih ljepota. Imate mnogo mogućnosti za vanjske aktivnosti, za posao, za bilo šta drugo“ govori Marta.

Slično razmišlja i zasposlenica Doma zdravlja u Ravnom Anica Matijić: „Smatram da ima potencijala za život mladih, za opstanak, za pronaći posao. Imamo smještajne jedinice, za školovanje djece“.

U općinskoj administraciji kažu da Ravno možda jeste malo, sa svega oko 3000  stanovnika, koliko broji cijela općina, no potencijali koje nudi su veliki.

„Od prostora koji je, nažalost, 1991. doživio prva ratna stradanja u BiH, mi se danas, 30 godina kasnije, bavimo najzahtjevnijim projektima i pozivima EU-a. Implementiramo ih i crpimo znatna finansijska sredstva koja se realiziraju na prostoru općine“, kaže Andrija Šimunović, načelnik Općine Ravno.

Tu je novčana pomoć za svako prvo i drugo rođeno dijete u visini od 1.000 maraka. Za svako treće rođeno dijete u porodici je 2.000 maraka, za četvrto 3.000, peto 5.000 maraka, a za svako šesto rođeno dijete u porodici – naknada u visini od 8.000 maraka.

„Trudimo se, radimo! Bez obzira na to što uz nas uvijek ide epitet najmanje općine, jesmo, a ja mislim najperspektivnija, od turističkih, kulturnih bogatstava koje imamo. Tu je i Vjetrenica, koja je jedno prirodno bogatstvo. More nam je 15 minuta, gdje ljudi mogu uživati, odmarati“, ističe Ružica Skaramuca, predsjednica Općinskog vijeća Ravno.

Kao najzanimljivije projekte koji su trenutno u toku izdvajaju valorizaciju stare uskotračne pruge Ćiro, projekt protivpožarne zaštite vrijedan 900.000 eura, uključivanje mladih u život Ravnog, kojima je Općina izgradila zgradu sa stanovima gdje plaćaju samo režije, te Popovo polje kao neiscrpan poljoprivredni resurs.

federalna.ba

Ravno Andrija Šimunović Ružica Skaramuca Popovo polje Ćiro Vjetrenica