Protest upozorenja: BHRT-u prijeti gašenje, ugroženo 850 radnih mjesta
Radnici BHRT-a održali su protest upozorenja zbog, navode, katastrofalnog stanja i blokiranih računa zbog čega ne samo da nemaju plate, već Javnom servisu prijeti i gašenje. Kažu da je time direktno ugroženo oko 850 radnih mjesta zbog čega prijete krivičnim prijavama. Uputili su niz poruka i najavili radikalnije poteze.
Sedamdeset sedam godina tradicije, informacija, truda i rada. Danas pred medijskim mrakom. Više od 800 uposlenika je pred otkazom, jer na sceni su, poručuju, igre prijestolja i igre gladi.
“Ali nećemo nijemo posmatrati propadanje, svega smo se mi nagledali i naslušali. Preduzet ćemo sve što imamo na raspolaganju, ipak smo mi sedma sila”, istakla je Merima Kurtović-Pašalić, članica Samostalnog sindikata radnika BHRT-a.
“Nama ne trebaju obećanja prazne priče i ublehe, kao ‘trebalo bi’, ‘vidjet ćemo’ i slično. Radnicima BHRT-a, Javnom servisu BiH, u koju se toliko zaklinjete, potrebni su hitni i konkretni koraci”, poručio je Damir Smital, predsjednik Samostalnog sindikata radnika BHRT-a.
Hitno i konkretno, a u Državnom parlamentu. Kroz izmjene Zakona o RTV servisu da bi se osigurala sve potraživanja, adekvatna raspodjela RTV takse, smanjili dugovi, a radnicima isplatile plaće. Ali prvo hitna deblokada računa. Iz Federalne porezne uprave, pojašnjavaju, rade isključivo po zakonu.
“Prije blokade mi smo izašli u susret BHT-u - dali smo joj odgodu plaćanja poreznih obaveza, međutim, ta odgoda plaćanja podrazumijeva da se plaćaju tekuće obaveze. S obzirom na to da je dug porastao na cirka 20 miliona maraka, mi to više nismo mogli tolerisati”, kaže Šerif Isović, direktor Porezne uprave FBiH.
Otvoreno pismo Samostalnog sindikata uposlenika RTVFBiH povodom krizne situacije na BHRT-u
Iz Upravnog odbora državnog javnog servisa ranije je naglašeno da prema ovoj instituciji postoje višemilionska dugovanja koja se ne izmiruju uprkos tužbama. Sve, opet, tvrde zbog politike, pa je sa protesta upućena poruka da ovaj servis mora biti isključivo građanski, uz zapošljavanje kvalitetnog kadra, a ne politički.
“Od generalnog direktora i Upravnog odbora BHRT-a tražimo da hitno počnu rješavati probleme koji nisu vezani za finansisjku situaciju. Da prestanu mijenjati sistematizaciju za podobne, da počnu poštovati radnike koji pošteno zarade ove male plate i da napokon pristupe pregovorima o kolektivnom ugovoru”, rekao je Smital.
“Ova medijska kuća pod drugim nazivom je preživjela ratne strahote. Neke od politika vam to nisu zaboravile”, istakao je Marko Divković, predsjednik Udruženja "BH novinari".
“Niisu bili važni Srbi Bošnjaci Hrvati, bili su važni profesionalci”, poručio je reditelj Dino Mustafić.
Podršku su pružile i međunarodne institucije u BiH, navodeći da je ovo zabrinjavajući rezultat dugotrajne nefunkcionalnosti unutar Javnog RTV sistema te odbijanja naplate RTV takse na nivou sistema. Sve to zahtijeva, navode, hitno djelovanje. Protest upozorenja, ako zahtjevi ne budu ispunjeni, dovest će do novih poteza. Od krivičnih prijava, pa i do radikalnijih mjera.
federalna.ba