Putin položio zakletvu za peti mandat s Rusijom pod čvrstom kontrolom
(Izvor: Sputnik/Sergei Bobylev/Kremlj via REUTERS)

Putin položio zakletvu za peti mandat s Rusijom pod čvrstom kontrolom

Mogao je tu učiniri i zatvorenih očiju. Po peti put Vladimir Putin je krenuo u dugu šetnju Velikom kremaljskom palačom do Dvorane prijestolja Svetog Andrije. Ondje je položio zakletvu i prisegnuo kao predsjednik Rusije na novi šestogodišnji mandat.

"Mi smo ujedinjen i veliki narod. Zajedno ćemo prevladati sve prepreke, ostvarit ćemo sve svoje planove i zajedno ćemo pobijediti", rekao je predsjednik Putin okupljenim ministrima i uglednicima.

Ruta crvenog tepiha možda mu je bila poznata. Ali mnogo toga se promijenilo od prve ceremonije inauguracije predsjednika Putina u maju 2000. Tada je predsjednik Putin obećao "očuvati i razvijati demokratiju" i "brinuti se o Rusiji".

Dvadeset i četiri godine kasnije, čelnik Kremlja vodi rat protiv Ukrajine; rat u kojem je Rusija pretrpjela velike gubitke. Kod kuće, umjesto da razvija demokratiju, predsjednik Putin ju je ograničavao: zatvarao kritičare, uklanjajući sve kontrole i prijetnje njegovoj moći.

"Putin sebe sada smatra Vladimirom Velikim, kao ruskim carem", smatra Fiona Hill, bivša savjetnica za nacionalnu sigurnost Bijele kuće.

"Ako se vratimo na njegova prva dva predsjednička mandata, mislim da bismo imali prilično povoljnu ocjenu Putina. On je politički stabilizirao zemlju i ponovno je učinio solventnom. Ruska ekonomija i sistem bili su bolji nego u bilo kojem drugom prethodnom razdoblju u svojoj historiji.

"Rat u Ukrajini, vraćajući se na aneksiju Krima prije 10 godina, dramatično je promijenio tu putanju. On se pretvorio u imperijalistu umjesto u pragmatičara."

Nevjerovatno je pomisliti da je otkad je Vladimir Putin prvi put došao na vlast, Amerika prošla periode sa  pet različitih predsjednika, a Britanija sedam premijera.

Nakon gotovo četvrt stoljeća vođenja Rusije, Putin je svakako ostavio trag. U prošlosti se rijetko govorilo o "brežnjevizmu", "gorbačevizmu" ili "jeljcinizmu". Ali putinizam: to je već stvar.

"Imamo još jedan -izam u našoj istorijii: staljinizam", kaže Andrej Kolesnikov, viši suradnik Carnegie Eurasia Russia Centre.

"Rekao bih da je putinizam još jedna inkarnacija staljinizma. Ponaša se kao bivši sovjetski diktator Staljin. Njegova moć je personalizirana kao u Staljinovo vrijeme. Radije koristi mnogo političkih represija. I poput Staljina spreman je zadržati sebe na vlasti do kraja."

Izazov za Zapad je kako se nositi sa sve autoritarnijim ruskim vođom odlučnim obnoviti ono što on smatra veličinom Rusije, moderni car... s nuklearnim oružjem.

"Po pitanju nuklearnog oružja, postoji jako puno toga što možemo učiniti", smatra Fiona Hill. "Neke zemlje, poput Kine, Indije, Japana, bile su iznimno nervozne kada se Putin uključio u nuklearno zveckanje oružjem u Ukrajini i okretale su se protiv toga. Možemo prisiliti Rusiju na suzdržanost stvaranjem međunarodnog okvira kako bi uzvratili udarac ovom divljem i špekulativnom razgovoru o korištenju nuklearnog oružja.

"Možda je to nešto kao model za to kako se možemo nositi s Vladimirom Putinom, koji je u mnogim aspektima nešto poput odmetnutog vođe. Moramo stvoriti okruženje koje više ograničava, manje popustljivo za vrste akcija koje on želi poduzeti. " Službeno je Vladimir Putin osvojio više od 87% glasova na predsjedničkim izborima u martu. Međutim, nije se suočio s ozbiljnim protivnikom u izborima koji se naširoko nisu smatrali ni slobodnim ni poštenim.

Pa kako Rusi gledaju na čelnika Kremlja s najdužim stažom nakon Josifa Staljina?

U gradu Kaširu, 70 milja od Moskve je gigantski Putinov portret, masivni mural koji zauzima cijelu jednu stranu stambenog bloka. U Kashiri Veliki Vladimir vas promatra.

– Sviđa mi se – kaže penzionerka Valentina koja prodaje cvijeće uz cestu.

"Putin ima dobre ideje i čini puno za ljude. Istina, naše penzije nisu velike. Ali ne može sve popraviti odjednom."

"Imao je skoro 25 godina", ističe reporter BBC-ja.

"Ali ne znamo ko bi bio sljedeći [ako Putin ode]", odgovara Valentina.

"U Rusiji se od svih očekuje da razmišljamo na isti način", kaže Victoria, koja prolazi pored Putinovog murala.

"Ako kažem nešto protiv Putina, moj muž kaže: 'Opet kritiziraj Putina i razvest ću se od tebe!' Lud je za njim, kaže da bi život ovdje bio težak kao 1990-ih da nije bilo Putina."

Kada drugog prolaznika, Aleksandra, pitaju šta misli o predsjedniku, on odgovara: "Sada može biti opasno iznositi mišljenje. Bez komentara."

Većina ljudi s kojima BBC razgovara kaže da prolaze pokraj Putinovog portreta, a da ga sada i ne primjećuju. Navikli su na to. Baš kao što su se navikli da jedan čovjek upravlja Rusijom i da nema skore perspektive promjene u Kremlju.

federalna.ba/BBC

Vladimir Putin Rusija
Rusija Svijet
0 17.05.2024 19:41
Svijet Ukrajina Rusija
0 17.05.2024 19:39
Vladimir Putin Ukrajina zauzimanje Harkov
0 17.05.2024 13:33
dron Rusija majka dijete Belgorod
0 17.05.2024 10:39