Pukovnik Amer Riković - čovjek koji je ušao u NATO prije Bosne i Hercegovine

Bosna i Hercegovina, bez obzira na napore mnogih, još nije članica NATO-a, ali njen građanin i pukovnik Oružanih snaga Amer Riković jeste. Pukovnik Riković postao je prvi Bosanac i Hercegovac kojem je NATO dodijelio individualnu akreditaciju u oblasti osiguranja kvaliteta edukacije i obuke. Ova akreditacija je posebno značajna jer je prvi put dodijeljenja pojedincu, dok su je ranije dobijale isključivo institucije.

Individualna akreditacija je nešto što je do sada dodjeljivano isključivo institucijama. U svijetu postoji 36 centara koji posjeduju taj vid akreditacije - NATO bezuslovne akreditacije, koji inače, prema pravilima NATO-a, traje šest godina.

Prije nekoliko mjeseci NATO je odlučio ovu akreditaciju pretvoriti i u individualnu. To znači da odabere određene individue kojima će dodijeliti ovu vrstu akreditacije, koja također traje šest godina, pojasnio je Riković, gostujući u Dnevniku 3 Federalne televizije.

“Ponosan sam na ovo što sam stekao, ali za Bosnu i Hercegovinu ovo predstavlja mnogo više. Predstavlja dokaz u potencijal Bosne i Hercegovine, njenih Oružanih snaga, da gdje god pripadnici OSBiH da odu, na koju god obuku, vježbu, školovanje i edukaciju, da odu, pokažu najbolje od sebe i osvjetlaju obraz Bosne i Hercegovine. Ova akreditacija Bosni i Hercegovini donosi prestiž, možemo reći da sada u Vrhovnoj Savjezničkoj komandi za transformaciju postoje ljudi koji znaju za pukovnika Rikovića, ali prvenstveno za Bosnu i Hercegovinu, da tamo postoje lice koje može da obavlja poslove umjesto njih bez ikakvog nadzora i kontrole, potpuno samostalno”, istakao je, između ostalog, Riković.

federalna.ba

Amer Riković NATO