Prve zatvorske kazne za rasizam na fudbaslkim stadionima u Španiji
(Izvor: Ilustracija/Getty Images)

Prve zatvorske kazne za rasizam na fudbaslkim stadionima u Španiji

Prvu zatvorsku kaznu za rasizam u španskom fudbalu dobila su trojica navijača Valencije zbog rasističkih uvreda na račun igrača Real Madrida Viniciusa Juniora. 

Sud je objavio svoju odluku u slučaju rasističkih uvreda upućenih Viniciusu s tribina na utakmici Valencia – Real Madrid odigranoj 21. maja 2023. u prvoj špasnkoj ligi (LaLiga).

Sud je trojicu optuženih proglasio krivim za vrijeđanje brazilskog fudbalera na rasnoj osnovi, te osudio na po osam mjeseci zatvora, dvije godine zabrane ulaska na stadione i plaćanje troškova postupka.

Ova presuda zabilježena je kao prva zatvorska kazna izrečena u Španiji za rasizam, kao rezultat žalbe institucije LaLiga.

Optuženi, čija je dob od 18 do 21 godine, tokom ročišta izvinili su se Viniciusu, La Ligi i Real Madridu te naveli da su njihovi postupci bili pogrešni.

"Ova odluka odlična je vijest za borbu protiv rasizma u Španjolskoj. Popravlja štetu koju je Vinicius pretrpio i šalje jasnu poruku onima koji idu na stadion kako bi ih vrijeđali da će biti otkriveni, prijavljeni i kažnjeni", rekao je predsjednika LaLige Javier Tebas.

federalna.ba/AA

Španija rasističke uvrede fudbal
Španija imigracija stanovništvo
0 13.02.2025 12:55
Kup BiH fudbal nogomet
0 09.02.2025 20:03
Široki Brijeg Velež fudbal
0 08.02.2025 18:34