videoprilog Adise Alić (Federacija danas)

Privrednici u SBK odluku promjene fiskalnih kasa smatraju novim nametom

Odluku federalne ministrice finansija o promjeni fiskalnih kasa, srednjobosanski privrednici ne smatraju potrebom nego novim nametom i dodatnim opterećenjem. Najavljuju poduzimanje koraka kako bi se ispitao zakonski osnov ali i efekti donošenja novog Pravilnika.

Iako Pravilnik o fiskalnim sistemima, kojim je predviđena obaveza privrednika da nabave nove fiskalne uređaje prošle godine nije prošao Zastupnički dom federalnog Parlamenta, godinu kasnije, ipak je objavljen u Službenim novinama. U situaciji kada je zbog pandemije smanjeno poslovanje, umjesto podrške privredi, već treća promjena kasa donijela bi, kažu poslodavci sa područja SBK, samo dodatne troškove.

„Nama kao firmi to će donijeti nove troškove negdje oko 210 hiljada maraka, jer mi imamo negdje oko 170 printera. Umjesto da se traže načini kako pomoći gospodarstvu, realnom sektoru, gospodarstvu se nameću novi troškovi koji po meni nemaju nikakvog efekta“, tvrdi Stipo Frančić, privrednik.

Ta sredstva mogla bi poslužiti za stvaranje novih vrijednosti, širenje djelatnosti te povećanje plaća radnicima. Stoga je i Savez, koji okuplja oko 12 hiljada frizera u Bosni i Hercegovini, uputio dopis federalnom premijeru, njegovim službama i ministrici finansija Jelki Miličević. Traže da  Pravilnik o dinamici zamjene fiskalnih sistema po hitnom postupku bude povučen.

„Mislim da bi se trebali pozabavit stvarima, tačnije ljudima koji uopće nisu prijavljeni, kojih je beskonačno. A mi koji uredno već sve to plaćamo, ne vidim razlog zašto nam neki novi namet postavljati“, rekao je Sanin Fazlić, predsjednik Saveza frizera BiH.

Kažu, nisu protiv uvođenja novih sistema, ali ne na štetu privrede. Primjer su zemlje okruženja, čija softverska fiskalizacija ne zahtjeva kupovinu novih uređaja. Odluka će, kažu pogodovati samo nekim organizacijama i pojedincima koji će prodajom sebi osigurati dodatne prihode.

„Punjenje nečijeg džepa, u ovom slučaju ne bi ni u kasu od države išlo nego bi išlo u nečiji privatni džep. Ja bih zaista volio da novinari istraže ko ustvari prodaje te fiskalne uređaje. Kažu da već postoje i da su negdje lagerovani“, smatra Sanin Fazlić, predsjednik Saveza frizera BiH.

„Kad je tek uvođena fiskalizacija ti uređaji su nabavljeni u Bugarskoj. Oni su u Bugarskoj bili negdje oko 200 maraka, a mi smo ih plaćali do 1 500 maraka. Pa gdje je tu ekonomski rezon, ko to radi da bi pomogo ovoj privredi?“, pita se Stipo Frančić, privrednik.

Prema procjenama Federalne vlade, trošak zamjene više od 83 hiljade uređaja, prelazi 60 miliona KM. Najavljenu subvenciju oni ne vide kao pomoć, nego kao potvrdu njihovih tvrdnji da se ovdje pogoduje pojedincima bliskim vlasti. Stoga će frizeri, zajedno sa unijom poslodavaca, zbog ovog, ali i brojnih drugih nameta, najprije pričekati odgovore nadležnih. Ukoliko do usvajanja njihovih zahtjeva ne dođe, najavljuju i mogućnost protesta.

federalna.ba/Adisa Alić

Fiskalne kase SBK privrednici