Privrednici na protestu zatražili promjenu odluke o minimalnoj plati
Privrednici, njih oko 1500 do 2000, iz cijele Federacije BiH blokirali su danas saobraćajnicu ispred zgrade Federalne vlade u Sarajevu, zahtijevajući promjenu odnosno suspenziju odluke o minimalnoj plati od 1000 maraka. Okupljeni na protestu upozorenja su negirali političko-stranačku pozadinu protesta iako su upućivali uvrede lične i stranačke čelnim ljudima Vlade Federacije BIH. Najavili su da je današnji protest početak njihove borbe. Jasmin Begić i Jasmin Hasanović:
„Mi im dajemo rok da do 1. februara da ovu uredbu dopune, izmijene, al u njoj mora da piše plata radnika 1000 maraka minimalna, doprinosi zaledjeni od 2024. godine.
Želim poslati četiri poruke Nerminu Nikšiću i ekipi koja neozbiljno i neodgovorno upravlja ovim našim društvom. A te poruke su : Zaustavite rasipanje novaca ljudi koji taj novac zarađuju, zaustavite povećanje doprinosa i nameta....Ovo ne možemo izdržati.“
Ključni zahtjevi protesta koji su počeli pet do dvanaest ispred zgrade Federalne vlade, pod sloganom „Budi dio promjena“, su promjena odluke o minimalnoj plati od hiljadu maraka ili njena suspenzija. Zahtijeva se i hitna tematska sjednica federalnog Parlamenta o svim zahtjevima privrednika. Uz jake zvižduke i gromoglasne povike okupljenih dvije poduzetnice poručile su:
„Zahtijevamo da 700 maraka od minimalne plate bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo. Pozivamo Parlament Federacije i zastupnike da sankcionišu djelovanje premijera i ministra razvoja i poduzetništva za donošenje loše odluke koja je ugrozila interese građana i građanki Federacije i isključila mogućnost donošenja boljih rješenja...“
Odgovarajući na pitanje novinara da li su i mnogi radnici ucijenjeni otkazom došli na današnje proteste Tarik Hošić kaže:
„Zašto bi neko nekoga ucjenjivao? Svako je slobodne volje da radi šta hoće. E sad hoće li ostati bez posla? On će ostat bez posla u ovakvoj situaciji, dal ga neko ucijenio ili ne. Stvorena je potpuno pogrešna slika. Ovdje se ne borimo protiv minimalnih plata... „
Nakon već nekoliko sedmica užarene javne atmosfere koju su pokazali privrednici žestokim istupima protiv odluke o minimalnoj plati bez pratećih mjera – zakona za poreze i doprinose poslodavaca, potpuno je jasno zašto se cjelokupna ekonomska reforma, očekivana još od 2015. godine, kada su je zatražile međunarodne finansijske institucije, nije provela ni do 2025.