Priča o rođenju deset beba bila je lažna
(Izvor: AFRICAN NEWS AGENCY (ANA))

Priča o rođenju deset beba bila je lažna

Priča Južnoafrikanke koja je obišla cijeli svijet, a u kojoj se tvrdi da je 8. juna rodila 10 beba, prema zvaničnom saopštenju istražnih organa, je lažna, prenosi BBC. Navodna porodilja je zadržana na psihijatrijskoj klinici zbog lažne priče i pod nadzorom je ljekara.

Tridesetsedmogodišnja Gosiame Sithole, iz provincije Gauteng nedaleko od Johanesburga, postala je svjetska senzacija zbog navodno rekordnog broja od deset rođenih beba.

Ispostavilo se da nijedna bolnica u provinciji Gauteng nema evidenciju da je neka žena rodila deset beba, a na kraju su medicinski testovi obavljeni u okviru zvanične istrage utvrdili da Sithole nedavno čak nije ni bila trudna.

Navodna porodilja je zadržana na psihijatrijskoj klinici radi daljeg posmatranja, mada istražni organi ne navode šta je bio razlog za ovu izmišljenu priču.

Objavljeno je i da će pravne mjere biti preduzete protiv glavnog urednika Pretoria newsa, Pieta Rampedija koji je prvi objavio ovu vijest. Kako se navodi, Rampedi je posjećivao istu crkvu kao i Sithola i njen partner Teboho Tsotetsi. U maju ih je intervjuisao i oni su mu rekli da očekuju osmorke, kada je i nastala fotografija na kojoj se vidi trudna Sithole.

Pretoria news je 8. juna objavila vijest, navodeći Tsotetsija kao izvor, da je Sithola rodila 10 beba. Tsotetsi je kasnije rekao da je tu informaciju dobio od Sithole u sms poruci, a da nije smio da ide u bolnicu zbog mjera vezanih za pandemiju koronavirusa.

Urednik Rampedi se oslonio na ovu poruku i objavio je vijest, bez da je dobio potvrdu iz bolnice. Potom je i lokalni gradonačelnik potvrdio ovu priču i vijest su preneli svi svjetski mediji. Ispostavilo se da ni lokalni političar nije imao drugih izvora, niti je iko vidio bebe.

Kako se priča proširila i društvenim mrežama, počele su da pristižu donacije za Sithole, njenog partnera Teboho Tsotetsi i njihovih deset beba.

Međutim, ubrzo su se pojavile sumnje u pogledu autentičnosti ove vijesti, jer nijedna zvanična institucija nije mogla da potvrdi rođenje, niti su se u javnosti pojavile fotografije ili video-snimci novorođenih beba.

Nekoliko dana kasnije, Tsotetsi je prijavio Sitholin nestanak i tražio od ljudi dobre volje da ne šalju priloge, a Pretoria news je prenio da ga pak ona optužuje kako želi da ostvari finansijsku korist pomoću beba.

Na kraju su socijalni radnici uspjeli da otkriju gdje se Sitholi nalazi, poslije čega je primljena u bolnicu gdje je zadržana radi posmatranja.

federalna.ba/BBC

rođenje deset beba
Južnoafrička Republika deset beba
0 11.06.2021 13:05