Preminuo Theoneste Bagosora - arhitekta genocida u Ruandi
(Izvor: Cukhdev Chhatbar/AP)

Preminuo Theoneste Bagosora - arhitekta genocida u Ruandi

Theoneste Bagosora, bivši pukovnik vojske Ruande, koji se smatra arhitektom genocida 1994. u kojem je ubijeno više od 800.000 etničkih Tutsija i Huta koji su ih pokušali zaštititi, preminuo je u bolnici u Maliju.

Njegov sin Achille Bagosora objavio je da mu je otac preminuo u postu na Facebooku: "Počivaj u miru, tata."

Bagosora je služio 35-godišnju kaznu nakon što ga je tadašnji Međunarodni kazneni sud za Ruandu proglasio krivim za zločine protiv čovječnosti. Bagosora (80) osuđen je na doživotnu kaznu 2008. godine, no po žalbi mu je kazna smanjena na 35 godina zatvora.

Poznat kao tvrdolinijaš unutar stranke Nacionalni republikanski pokret za demokratiju i razvoj predsjednika Ruande Juvenala Habyarimane, Bagosora je 1993. imenovan direktorom kabineta u ministarstvu odbrane i preuzeo je kontrolu nad vojnim i političkim poslovima u zemlji.

S takvom pozicijom mogao je odgovarati samo predsjedniku. Kad je predsjednik poginuo u avionskoj nesreći, Bagosora je preuzeo državne poslove i naredio masakr Tutsija, rekao je za Associated Press Donat Rutayisire, koji je preživio genocid i koji j epoznavao Bagosoru.

Romeo Dallaire, kanadski general koji je u to vrijeme bio šef mirovnih snaga Ujedinjenih naroda u Ruandi, opisao je Bagosoru kao "glavnog kreatora" genocida.

Nakon genocida, Bagosora je pobjegao u egzil u Kamerun. Tamo je uhapšen 1996. i odveden na suđenje u Arushu, Tanzanija 1997. Suđenje mu je počelo 2002. i trajalo je do 2007. godine.

Bagosora je proglašen krivim i za ubistvo 10 belgijskih mirovnjaka i odgovoran za smrt premijera Ruande i čelnika ustavnog suda. Također je proglašen odgovornim za organizirana ubistva Tutsija na brojnim mjestima u glavnom gradu Ruande, Kigaliju i u Gisenyiju na zapadu zemlje.

Reagujući na vijest o Bagosorinoj smrti, ambasador Ruande u Nizozemskoj, Olivier Nduhungirehe, rekao je da Bagosora nije pokazao kajanje za svoje zločine.

„Glavni razlozi protiv Bagosorinog zahtjeva za prijevremeno puštanje na slobodu bili su u tome što nikada nije prihvatio odgovornost za genocid, ne pokazujući znakove kajanja ili žaljenja, kao i to da se radi o čovjeku snažne osobnosti koji se ponekad ne može kontrolirati ”, rekao je Nduhungirehe u objavi na Twitteru.

Bagosorin zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu odbijen je ranije ove godine, a sudac je ovu odluku opravdao riječima kako Bagosora nije uspio u rehabilitaciji.

federalna.ba/AP

Theoneste Bagosora genocid Ruanda
Denis Bećirović Željko Komšić Alice Wairimu Nderitu UN genocid genocid u Srebrenici
0 18.04.2024 21:38
genocid Srebrenica genocid u Srebrenici Milora Dodik rezolucija UN-a
0 14.04.2024 19:57
Srbija Srebrenica genocid Vijeće sigurnosti UN-a rezolucija
0 14.04.2024 18:11
Udruženje žrtava i svjedoka genocida Udruženje Pokret majke enklava Srebenica i Žepa rezolucija UN-a Srebrenica genocid
0 13.04.2024 19:32
genocid negiranje genocida genocid u Srebrenici rezolucija Ujedinjene nacije Aleksandar Vučić Milorad Dodik
0 12.04.2024 20:46
Ruanda genocid
0 07.04.2024 20:55