Prekid interneta u Iranu se produbljuje, pogođeni čak i poludržavni mediji

Prekid interneta u Iranu se produbljuje, pogođeni čak i poludržavni mediji
(Izvor: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Organizacija za nadzor interneta NetBlocks javlja da se prekid interneta u Iranu produbljuje, ometajući čak i poludržavne medijske organizacije. Uzrok prekida još uvijek nije jasno utvrđen, prenosi ToI.

„Povezanost se brzo urušava od 12:00 UTC,“ rekao je Alp Toker, osnivač NetBlocksa, za Associated Press.

Iranski državni mediji i njihovi nalozi na društvenim mrežama, koji inače često objavljuju vijesti na X, uključujući Fars News Agency, također su naglo prestali s ažuriranjem u isto vrijeme, što se poklopilo s prekidom, dodaje Toker.

Ovo je prvi put da se prekid takvog obima dogodio tokom rata koji ulazi u treću sedmicu, iako je NetBlocks ranije zabilježio sličan prekid tokom protesta u Iranu u januaru, pa nije bez presedana.

Iako su Iranci od početka rata 28. februara imali značajno ograničen pristup internetu, mnogi su se i dalje mogli povezati koristeći VPN ili Starlink. Najnoviji prekid izgleda da je pogodio i te alternative, ostavljajući značajno manji broj korisnika s mogućnošću povezivanja.

federalna.ba

Iran prekid interneta