Predugo traje izgradnja novog objekta Doma zdravlja u Bihaću

Zgrada Doma zdravlja u Bihaću teško je oštećena 29. decembra 2020. godine u potresu čiji epicentar je bio u Petrinji u Republici Hrvatskoj. Zbog stepena oštećenja rekonstrukcija je bila nemoguća, pa je donesena odluka da se gradi novi objekat. Sve to traje predugo, a dodatne probleme stvarao je i ograničen rad ambulanti u vremenu pandemije.

14. januara ove godine predstavljen je izgled novog objekta Doma zdravlja Bihać. Prethodnu godinu radilo se na utvrđivanju stepena oštećenja, analizi zemljišta i pripremi dokumentacije.

„Sve troškove koji su nastali do tada snosilo je Ministarstvo zdravstva Unsko-sanskog kantona. Dom zdravlja Bihać nije imao vlastitih troškova uopće - do 800 hiljada je bilo troškova koje smo mi uradili“, kazao je premijer USK-a Mustafa Ružnić (NES).

Nakon toga, budžetom za 2022. godinu Unsko-sanski kanton je planirao tri miliona maraka u svrhu izgradnje novog objekta Doma zdravlja u Bihaću. Donesen je plan utroška, a novac je prebačen na račun ustanove.

„Čekamo još samo urbanističku dozvolu da bismo izišli na javni poziv za glavni građevinski projekat, gdje je spreman glavni građevinski zadatak i sva papirologija. Znači, čekamo urbanističku dozvolu da bismo krenuli dalje“, navodi Ademir Jusufagić, direktor Doma zdravlja Bihać.

Iz Gradske uprave tvrde da je zahtjev za urbanističku saglasnost zaprimljen 26. januara, pet dana poslije izvršen je pregled lokacije, a 14. februara tražena saglasnost Elektrodistribucije, Vodovoda, Zavoda za prostorno uređenje i Cesta Federacije. Elektrodistribucija i Ceste su tražile određene izmjene, pa se cijeli postupak dodatno produžio.

„U toku je izrada projekta, s obzirom na to da je rađeno saobraćajno rješenje za izlazak na magistralni put - mislim da je taj projekat završen. To je bio preduslov da se svi papiri završe“, ističe gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić (POMAK).

Nakon dobijanja urbanističke, radi se javni poziv za glavni projekt, a onda se traži građevinska dozvola. Hadis Jusić, jedan od zastupnika koji se najviše zalagao i lobirao za sredstva sa nivoa FBiH, kaže da se potrošilo pola godine samo da budu donijeta odluka ide li se u rekonstrukciju postojećeg ili izgradnju novog objekta.

„Naravno da je ovo sve predugo. Ne može mene niko ubijediti da treba godinu i po dana kako se to desilo, a da mi danas nemamo još ništa osim što imamo jednu maketu koju su nam prikazali kako bi trebalo da izgleda novi objekat Doma zdravlja“, upozorava Jusić, zastupnik SDA u Skupštini USK-a.

Prve grube procjene su govorile o projektu teškom osam miliona maraka sa PDV-om. Tri miliona maraka daje kanton, isto toliko Federacija, a Grad Bihać snosi troškove građevinskih i komunalnih dozvola, kao i izdavanje svih drugih potrebnih dokumenata što je, prema riječima menadžmenta ustanove, više od pola miliona maraka. Nijedna strana iz ovog priloga nije mogla reći kada bi radovi mogli biti završeni.

federalna.ba

Dom zdravlja Bihać Bihać