Predsjednik Švicarske: Razumljivo nezadovoljstvo Italije zbog oslobađanja vlasnika izgorjelog bara
Predsjednik Švicarske Guy Parmelin izjavio je danas da je negodovanje Italije zbog puštanja na slobodu uz kauciju vlasnika bara u Crans-Montani, u kojem je tokom proslave Nove godine u požaru poginulo 40 ljudi, razumljivo, ali je naglasio da sudije u tom slučaju djeluju nezavisno.
Kabinet italijanske premijerke Giorgie Meloni jučer je osudio puštanje vlasnika bara “La Constellation”, Jacquesa Moretija, na slobodu, ocijenivši da je riječ o „ozbiljnoj uvredi i dodatnoj rani nanesenoj porodicama žrtava iz Crans-Montane i onima koji su još uvijek hospitalizirani“, prenosi Reuters.
Italijanska vlada je zbog toga pozvala svog ambasadora u Švicarskoj, Giana Lorenza Cornada, da se vrati u Rim. Parmelin je u intervjuu za italijanski dnevni list Corriere della Sera izjavio da Švicarska zvanično nije bila obaviještena o toj odluci.
Italija osuđuje oslobađanje vlasnika bara u Crans-Montani i povlači svog ambasadora
Premijerka Meloni je u istom izdanju Corriere della Sera pozvala Švicarsku da razmotri prijedlog Italije o formiranju zajedničkog istražnog tima.
„To je uobičajena diplomatska mjera. Nakon konsultacija, ambasador će se vratiti u Švicarsku. Nije zadatak političara da se miješaju u pravosudni sistem. Ipak, svakako možemo razumjeti negodovanje“, rekao je Parmelin.
U požaru u baru “La Constellation”, koji je izbio 1. januara, poginulo je 40 osoba, dok je najmanje 100 povrijeđeno, uključujući šest državljana Italije.
federalna.ba/Beta