Predsjednik Irana: Katar će osloboditi šest milijardi dolara zamrznute iranske imovine
Predsjednik Irana Masoud Pezeshkian izjavio je danas da će Katar osloboditi šest milijardi dolara zamrznute iranske imovine.
Pezeshkian je najviši iranski zvaničnik koji je javno govorio o oslobađanju sredstava koje Katar drži u okviru zamrznute iranske imovine.
Katar se već duže vrijeme smatra ključnim posrednikom u pregovorima između Irana i međunarodnih aktera, uključujući i Pakistan.
Američki zvaničnici do sada su tvrdili da zamrznuta iranska sredstva nisu oslobođena.
Planirano oslobađanje milijardi dolara
„Na osnovu dogovorenih planova, šest milijardi dolara od ukupno 12 milijardi dolara iranskih sredstava u Kataru bit će oslobođeno i vraćeno zemlji, a poduzimaju se neophodne mjere za realizaciju“, rekao je Pezeshkian, prenijela je državna novinska agencija IRNA.
Iran je u nedjelju izveo napade dronovima i raketama na Bahrein i Kuvajt, nakon novih američkih zračnih udara na teritoriji Islamske Republike.
Teheran je istovremeno zaprijetio potpunim prekidom pregovora o okončanju sukoba ukoliko Sjedinjene Američke Države nastave s vojnim akcijama.
federalna.ba/Beta
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.