Pranjić preuzeo ovlasti predsjednika RS-a i potpisao ukaz o policiji
Milorad Dodik prenio je ovlasti na zamjenika, tačnije potpredsjednika RS-a. Nije riječ o Ćamilu Durakoviću, već o HDZ-ovom Davoru Pranjiću, barem u dijelu koji se odnosi na Ukaz o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji.
Pranjićevo pristajanje na potpis dokumenta po ovlasti od osobe kojoj je oduzet mandat otvara niz pitanja. Od legalnosti, moguće odgovornosti, do koalicijske principijelnosti na državnom nivou. Također, pokazatelj je i sve jasnijeg prihvatanja odluke Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine o oduzimanju mandata, uz svakodnevno populističko odbijanje namijenjeno širim narodnim masama.
Trlin: Prijenos ovlaštenja nezakonit, Dodik više nije predsjednik RS-a
U Službenom glasniku Republike Srpske od 15. septembra jasno je navedeno da je ovlasti predsjednika ovog entiteta preuzeo Davor Pranjić.
“Proglašavam Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, koji je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na petnaestoj redovnoj sjednici, održanoj 3. jula 2025. godine”, navedeno je u Službenom glasniku Republike Srpske.
Pranjićev potpis na ovo, izuzimajući da je sam zakon bio sporan predstavnicima stranaka koje na državnom nivou sa HDZ-om čine koaliciju, sporan je i zbog činjenice da je potpisan, kako je navedeno, po ovlaštenju. Istina, u dokumentu nije navedeno čijem, ali kako je zakon ovog entiteta eksplicitan i kaže da zakon proglašava predsjednik, jasno je da je Pranjić prihvatio da potpiše dokument po ovlaštenju predsjednika koji to nije, tačnije kojem je CIK oduzeo mandat.
O tumačenju ovog poteza Davora Pranjića u nekoliko aspekata od legalnosti do eventualne odgovornosti, vjerovatno će narednih dana biti više govora. Ali već sada je evidentno da osoba koja se pokušava legitimisati kao predsjednik RS-a ni sam sebe predsjednikom ne smatra. Tačnije takav potpis ne smije staviti. U suprotnom, potpisao bi zakon umjesto zamjenika Davora Pranjića.
federalna.ba