Poplave u Malom Polju: Proveli smo dan s mještanima nakon evakuacije zbog Bunice

videoprilog Samre Tufek (Federacija danas)

Sela su odsječena, putevi blokirani, a brojni građani su tokom noći bili prinuđeni spašavati domove. Posebno alarmantna situacija bila je na području Hercegovine. Došlo je do izlijevanja rijeka, ali i pojave klizišta zbog čega je zabilježena i materijalna šteta. Kada je u pitanju Mostar, najteže stanje bilo je u prigradskom naselju Malo Polje gdje pojedini mještani još ne mogu do svojih domova.

Malo Polje u prizorima kakve mještani ovdje ne pamte. Poplavilo je više stambenih objekata, a pojedini se još ne mogu vratiti u svoje domove. Među njima je i Bisera koja 50 godina živi ovdje i kaže da ovakve poplave ne pamti.

„Sinoć, najedanput je došla voda i, eto, sreća uspjeli smo dignuti namještaj na elemente i, evo, vidite sami šta je. Isto ovako pozadi kuće što je zemlja, tri duluma ima, uzorano, sve je voda odnijela dokle je mogla“, govori mještanka Malog Polja Bisera Bjelić.

Bisera svom domu barem može prići, dok Suad Tojaga svoju kuću posmatra nekoliko metara dalje. Do nje ne može doći zbog vodostaja Bunice koja se još nije povukla.

„Tuđa jakna je na meni, ali, eto, živi smo i zdravi. Prizemlje mi je bilo, vidi se na kući, potpuno u vodi, gore nije. Sve što smo imali tu je, nismo ništa iznosili gdje ću iznijeti“, priča Suad, mještanin Malog Polja.

No i oni kojima stambeni objekti nisu stradali cijelu noć su proveli vani sa svojim komšijama da bi im pomogli zaštititi stoku i imovinu.

„Ušla je voda u avliju, štala, stoku je evakuisao sve je to, nije potpuno u vodi bilo, ali je voda već bila počela da ulazi. Svi smo se podigli rodbina, komšiluk“, kaže Adila Bjelić, mještanka Malog Polja.

„Poplavila kuća, krava metar u vodi, istovarali mašine one sve poplavile, dvije freze uništene, kosačica uništena, sve uništeno“, kazao je Mirsad Bjelić, mještanin Malog Polja.

Manje izlijevanje zabilježeno je i u naselju Buna i Blagaj gdje su vodostaji bili opasno visoki, ali dalje od podruma kuća voda nije ušla.

„U samom mom podrumu je rijeka Buna. Znači u podrumu što mi je ušla voda je od rijeke Bune“, rekao je mještanin Blagaja Muharem Kajan.

„Mi ćemo pratiti cijelo vrijeme što se događa na terenu ukoliko bilo koja jedinica samouprave iskaže potrebu za neku vrstu materijalne i tehničke potpore u onoj mjeri u kojoj možemo mi ćemo promptno reagirati i biti na usluzi“, poručio je Pero Pavolvić, glasnogovornik CZ HNK.

Jer i naredna dva dana najavljene su padavine, ali ne u intenzitetu kako je to bilo jučer. Zabilježeno je i nekoliko odrona koji ne prijete stambenim objekatima. Urušen je i zid u neposrednoj blizini Sevri-hadži Hasanove džamije, zaštićenom spomeniku kulturne baštine Mostara.

federalna.ba

Malo Polje Mostar