videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Poljoprivrednici zbog suše u problemima, usjeve uništavaju i divlje svinje

Teška godina za poljoprivredne proizvođače. Poskupljenje repromaterijala i goriva, suša, a u posljednje vrijeme i problemi sa divljim svinjama doveli su do enormnih gubitaka. Poljoprivredni proizvođači sa područja Tuzlanskog kantona i danas su uputili apel vlastima da im pomognu kako bi opstali jer, kako kažu, svi ovi faktori dovode do zatvaranja farmi na ovom području.

Oko 1.350 mljekara sa područja Tuzlanskog kantona muku muče hoće li proizvesti dovoljno stočne hrane za svoja muzna grla kojih u kantonu ima oko osam i po hiljada. U samu proljetnu sjetvu uloženo je mnogo, pričaju nam, a rezultata nema.

„Naši usjevi, za koje smo od proljeća sve do danas uložili sva sredstva i svu snagu koju smo imali, danas su u veoma haotičnom stanju zbog suše“, kaže Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja mljekara TK-a.

No, suša nije jedini problem. Nakon što poljoprivrednici i farmeri završe svoje dnevne obaveze, prinuđeni su organizovati i noćne straže na svojim parcelama zbog straha od divljih svinja. Ponekad ih, kažu, uspiju uplašiti i otjerati, ali u većini slučajeva ne preostaje im ništa drugo nego da gledaju kako im uništavaju usjeve.

„Rodovi su prepolovljeni zbog suše, o kukuruz da ne pričam. Kukuruz je divlja svinja uništila u samoj sjetvi pa sam presijavao tri puta. Ono što je ostalo, to sad uništavaju“, govori Hasan Mujić, poljoprivrednik iz Gradačca.

Fedahija Hrnjić poljoprivrednik je iz Sapne. Kako kaže, dopise koje šalju - niko ne čuje: „Da se proglasi ta divlja svinja štetočinom, da bi se lovila tokom čitave godine“.

Ovi dopisi i upiti za sada nisu urodili plodom te lovci nemaju dozvolu za lovljenje divljih svinja tokom cijele godine. Dopust će imati tek od desetog mjeseca, i to po ograničenom broju, a dotad će, kažu poljoprivrednici, sve biti uništeno. No, još ne gube nadu i očekuju reakciju nadležnih institucija.

„Mi pokušavamo na vrijeme da sugerišemo institucijama vlasti da zajedno sa poljoprivrednicima do jeseni pokuša se obezbijediti dovoljna količina kabaste stočne hrane i da se sačuva stočni fond u uzlanskom kantonu“, kaže Suad Selimović, sekretar za poljoprivrednu proizvodnju pri Kantonalnoj privrednoj komori Tuzla.

Inače, u posljednje tri godine proizvodnja mlijeka na ovom području je znatno smanjena, a ako se problemi nastave gomilati, upitno je da li će i koliko farmi moći opstati. Šteta je, složni su, da ovo područje koje ima potencijal za poljoprivredni razvoj, nema mogućnost da ga adekvatno iskoristi.

federalna.ba

divlje svinje poljoprivreda poljoprivrednici mljekari mlijeko
Brčko poljoprivreda podsticaji poticaji poljoprivreda
0 11.04.2024 19:12
USK poljoprivreda poljoprivrednici šteta poplave
0 06.04.2024 18:31
nevrijeme poljoprivrednici
0 03.04.2024 20:18
poljoprivrednici kompromis Ukrajina uvoz
0 28.03.2024 09:12