videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

Pojedine grane privrede u TK trebaju pomoć nadležnih

Privreda TK je zahvaljujući svojoj strukturi, u cjelini gledano, relativno dobro podnijela krizu tokom prve godine pandemije. Ipak, pojedine grane trebat će mnogo vremena i pomoći nadležnih kako bi dostigle obim prihoda koji su imale u 2019.g. To se prije svega odnosi na tekstilnu industriju, metaloprerađivačku, kao i na turističko ugostiteljsku djelatnost.

Obim industrijske proizvodnje na području TK-u u 2020. g. je u odnosu na prethodnu bio manji za 2,6%, a broj zaposlenih u privrednim društvima za 2%. Nije bilo, kao što se očekivalo, masovnih otpuštanja radnika ili zatvaranja velikog broja firmi, navodi se u analizi koju je načinila Kantonalna privredna komora Tuzla.

“To se nije desilo zahvaljujući strukturi privrede koju mi imamo. Ta naša privreda je izvozno orijentisana i taj oporavak bi trebao biti brži za ovaj dio privrede koji je vezan za EU i za izvoz i tu možemo očekivati nekakav brži oporavak. Sigurno je da u oblastima ugostiteljstva, trgovine neće biti tako brz oporavak”, rekao je Nedred Kikanović, direktor Kantonalne privredne komore Tuzla.

Samo broj dolazaka turista smanjen je za više od 50%, a hotelijerstvo je zabilježilo gubitak od 1,1 milion maraka.

“Mi smo u posljednjih samo 2 mjeseca imali četiri, pet sjednica Odbora u jako teškoj situaciji i ima nekih naznaka, pokušavaju se iznaći mjere i načini da se pomogne ovim oblastima. Bilježi se i blago povećanje kompanija u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, iako su svi ostali statistički podaci u minusu”, kaže Dino Kalesić, sekretar Udruženja za trgovinu, ugostiteljstvo i turizam. 

Tekstilna industrija se u teškoj situaciji našla zbog nemogućnosti nabavke repromaterijala i izvoza.

“Sve to je rezultiralo padom industrijske proizvodnje i padom izvoza u ovoj djelatnosti između 20 i 30%. Trenutno imamo stanje da se tekstilna industrija postepeno oporavlja ,ali to ide jako sporo”, zaključuje Edina Kurtić, sekretar Udruženja za industriju tekstila, kože i obuće. 

Krizu je u 2020. osjetila i metaloprerađivačka industrija, proizvodnja na bazi metala je smanjena za 33%. Međutim, rezultate je, uprkos pandemiji, ostvarila drvnoprerađivačka industrija, koja izvozi 2/3 proizvoda, sa rastom prihoda od gotovo 9% i gotovo jednakim porastom izvoza. Pozitivno je poslovala i elektroindustrija. Prema procjeni Svjetske banke na globalnom nivou će za oporavak privrede trebati oko 5 godina, ali nama vjerojatno i više.

“Naša privreda je opterećena fiskalnim, parafiskalnim nametina, neuređenim tržištem političkom, pravnom i ostalom prilično nesigurnom situacijom i imamo veliki demografski problem, odlaze nam ljudi gubimo radnu snagu i to jesigurno nešto što će otežati oporavak”, tvrdi Kikanović. 

TK u prva 3 mjeseca ove godine, u odnosu na prvi kvartal prošle, bilježi i dalje pad obima industrijske proizvodnje za 4,6%, ali je ipak došlo do značajnog porasta izvoza i uvoza.

federalna.ba/Mirela Čanović

Privreda TK Tuzlanski kanton Nedred Kikanović
policija Tuzlanski kanton Amfetamin droga
0 16.03.2024 23:23
Tuzlanski kanton stipendije stipendija
0 14.03.2024 18:55
djeca sa poteškoćama u razvoju Tuzlanski kanton
0 13.03.2024 18:46