Pojedinac može uraditi mnogo na dobrobit  zajednice

Ovih dana navršava se godina od izbora na kojima je Mostar dobio Gradsko vijeće nakon 12 godina. Važan kotač u svemu bila je Irma Baralija, sada vijećnica Naše stranke, koja je kao građanin tužila Bosnu i Hercegovinu zbog onemogućavanja izbora. Sud u Strasbourgu presudio je u njezinu korist. Razgovori oko mostarskih izbora su intenzivirani te je potpisan tzv. Mostarski sporazum koji osim mostarskih izbora sadrži i dio o izmjenama Izbornog zakona i legitimnom predstavljanju. Irma Baralija, iako oporbena vijećnica,  postala je  veoma konstruktivan dio zakonodavne vlasti. O borbi za demokraciju, radu u Vijeću, mostarskim problemima ali i borbi pojedinca protiv diskriminacije s Irmom Baralijom razgovarala Mirjana  Topić  Landeka.

„I danas mi je drago da je nakon presude u Strasbourgu rezultat bio povratak demokracije u Mostar“, kazala je Irma Baralija. To je za nju velika stvar unatoč svemu onome što je uslijedilo i napadima koje je preživjela prilikom izbora gradonačelnika samo zbog načina glasovanja.  No i te napade smatra demokratizacijom koju naše društvo još nije u potpunosti shvatilo. Unatoč svemu najvažnije je, smatra Baralija,  da se demokracija vratila i da će se ubuduće izbori održavati kada i u ostalim lokalnim zajednicama, pa Mostar neće biti grad slučaj.

„I dalje problematiziram način na koji su održani izbori“, kaže Baralija dodajući kako se dogodilo,  unatoč velikoj pažnji medija, manipulacija, izborne prevare i greške.

Dvije vladajuće stranke HDZ i SDA natjerane su da postignu sporazum i u državnom paralmentu izgasaju izborna pravila za Mostar, kaže Baralija. „Tzv. Mostarski sporazum nije impelmentiran jer je imao i dio o izbornim pravilima na kojima insistira HDZ. Zbog neispunjavanja tog dijela sporazuma  mi smo danas taoci u državi, ali i u Mostaru, jer na dnevni red još nije došao Statut Grada kao najvažniji akt“, pojašnjava Baralija. Ocjenjujući dosadašnji rad Vijeća Baralija kaže kako nije napravljen odmak od dosadašnjeg načina vođenja grada, te se nije obračunalo s kriminalnim radnjama i osobama za koje postoji osnovana sumnja da su proteklih deset godina, dok nije bilo vijeća, radili stvari ispod stola.

„Nagomilalo se puno problema i svi mi želimo da se stvari rješavaju brže. Ostavili smo jedno vrijeme i nismo kritizirali vlast“, kaže Baralija odgovarajući na pitanje o komunalnim problemima u gradu. Rješavanje pitanja deponije Uborak i kolektora je nuđeno i tijekom predizborne kampanje, i to je nešto što je godinama gorući problem. Očekivalo se rješanje barem jednog od tih problema do kraja ove godine, kaže Baralija. „Komunalna poduzeća su dobila nove uprave i očekivali smo eksperte na čelu kako je bilo obećano. No dobili smo ljude koji su ili članovi stranke ili su dio istog kruga ljudi“, navodi Baralija. Unatoč tome daje šansu upravama poduzeća i to nekoliko mjeseci da građani vide što će poduzeti.

Na kraju intervjua Baralija je poručila, u svjetlu njezine tužbe protiv države,  kako pojedinac može u bilo kojoj sferi da učini mnogo, pogotovo u mjestima koja nisu velika. Zbog toga,  kaže ona, daje šansu onima koji su došli na čelo grada i mostarskih poduzeća da urade nešto dobro za svoj grad.

Irma Baralija Mostar Federalni radio
sport Federalni radio
0 02.05.2024 23:43
Vijesti u 22 Federalni radio
0 02.05.2024 22:12
sport Federalni radio
0 02.05.2024 17:12
Vijesti u 17 Federalni radio
0 02.05.2024 17:05