Eichhorst: Vrijeme za dogovor o izbornim izmjenama izmiče

Eichhorst: Vrijeme za dogovor o izbornim izmjenama izmiče

Ništa u ovom trenutku nije razmatrano u smislu konkretnijih rješenja i detalja kada su u pitanju izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, rekla je Angelina Eichhorst, direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslove, nakon početka nove runde političkih pregovora o izmjeni izbornog zakonodavstva BiH.

"U naredna tri do četiri dana imat ćemo razgovore sa svim političkim akterima koji su zainteresirani i uključeni u procese. Želimo da se u Bosni i Hercegovini osiguraju pravični i transparentni izbori. Trenutno nažalost u BiH imamo situaciju koja je takva da je ovdje riječ je o dubokoj krizi. Želimo ovim susretima i razgovorima da oni potaknu nadu kod građana u i izvan Bosne i Hercegovine koji žele da pomognu da se dođe do kvalitetnih rješenja", navela je Eichhrost.

Istakla je da su danas u prijepodnevnim satima imali inicijalne sastanke sa predstavnicima Centralne izborne komisije BiH i predstavnicima nevladinog sektora iz Koalicije za slobodne i poštene izbore "Pod lupom“ i TRansperency Internationala BiH.

"Razgovarat ćemo u nastavku sa brojnim akterima, cijelim nizom sagovornika. Želimo da Bosna i Hercegovina u oktobru naredne godine ima izbore na način koji je pravičan, transparentan i funkcionalan uz puno učešće svih relevantnih institucija. Vrijeme izmiče i da bi se osigurale kredibilne izmjene u cilju diskusije moramo imati na umu taj element vremena", istakla je Eichhorst.

Specijalni izaslanik SAD-a za izbornu reformu Matthew Palmer istakao je da je nova runda razgovora započela.

"Ovdje nismo da bi zastupali bilo kakav plan, nego da političkim strankama pomognemo se postigne dogovor o izbornoj reformi i djelimičnoj ustavnoj reformi da bi se provele presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strasbourga i Ustavnog suda BiH", poručio je Palmer.

Predsjednik Centralne izborne komisije Željko Bakalar ističe da s obzirom na političku klimu u BiH i predstavnici međunarodne zajednice traže moduse kako bi našli mogućnost da uvjere bh. političare o nužnosti izmjena Ustava i Izbornog zakona.

"Ukazali smo na probleme organizacijske prirode i na činjenicu da sve izmjene koje treba da uslijede moraju da se dese veoma brzo. Izbora mora biti i sve druge bi bilo sunovrat demokraciji", naveo je Bakalar.

Izvršna direktorica Transparency International u Bosni i Hercegovini Ivana Korajlić kaže da cijeli ovaj proces pregovora oko izborne reforme ne daje razlog za nikakav optimizam.

"Mislim da je vrijeme poprilično isteklo. Pitanje je na koji način i kako će se postići bilo kakav dogovor imajući u vidu da imamo samo nekoliko mjeseci do raspisivanja izbora. Upozoravamo da je sama transparentnost cijelog ovog procesa nedovoljna. Nemamo konkretnih informacija o kakvih se rješenjima trenutno pregovara sa liderima tri ključne političke stranke u BiH. To otvara prostor za različite manipulacije", rekla je Korajlić.

Vehid Šehić iz Koalicije Pod lupom naglasio je da izborna reforma mora biti apsolutno transparentna.

"Svjedoci smo da od političkih lidera čujemo različite izjave, nikad jedinstvene. To stvara zabunu kod građana BiH. Izmjene Izbornog zakona moraju se što prije napraviti", poručio je Šehić.

federalna.ba/agencije

razgovori strane diplomate lideri Izborni zakon
Nermin Nikšić razgovori
0 16.04.2024 14:36
Jelena Trivić Izborni zakon Milorad Dodik Narodni front
0 12.04.2024 19:13
NSRS Izborni zakon Milorad Dodik
0 11.04.2024 21:17
Christian Schmidt Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Izborni zakon
0 04.04.2024 18:20
Mreža Izborni zakon
0 02.04.2024 22:21