Počela nova školska godina – u fokusu sigurnost učenika

Prilog Velide Kulenović

Nastava u novoj školskoj godini počela je danas, u četiri kantona, na području Federacije BiH, te u entitetu Republika Srpska. Za učenike preostalih šest kantona u Federaciji, kao i na području Brčko distrikta nastava će početi u ponedjeljak, 4. septembra. Iz Federalnog ministarstva obrazovanja, povodom nove školske godine, saopćeno je da će uz podršku razvoja svih nivoa obrazovanja osigurati, rebalansom budžeta, finansijska sredstva za nabavku udžbenika za učenike od prvog do petog razreda osnovne škole. Početak nove školske godine obilježen je u Osnovnoj školi „Miroslav Krleža“, u Zenici, gdje je priređena svečanost za prvačiće i njihove roditelje.

Sigurnost djece u fokusu je početka nove školske godine, a nastojanja da se smanji upotreba mobitela i drugih elektronskih uređaja bila je tema razgovora koji su vođeni, ali i o čemu će se i dalje razgovarati, kazala je, uz čestitku za početak nove školske godine, ministrica obrazovanja, nauke i kulture Draženka Subašić:

„Ono što bih željela naglasiti jeste da smo uradili izmjene pedagoških standarda i precizirali zadatke stručnog osoblja. Radimo i dalje na poboljšanju protokola, u prevenciji vršnjačkog nasilja i otklanjanju svih vrsta oblika diskriminacije u školama. Zaista je dosta savjetodavnog rada urađeno i tokom raspusta.“

„Nećemo podržati da se od prosvjetnog radnika pravi administrativni radnik. Da on, umjesto da posveti pažnju odgojnoj komponenti svog rada, postane pisar, administrativac. Nakon dešavanja u Beogradu, Lukavcu i Vitezu svjedoci smo da je neophodna reforma te da se vrati uloga nastavnika, pogotovo kada roditelji rade i po 12 sati da bi obezbijedili egzistenciju svojoj porodici. Nastavnik mora biti drugi otac ili majka, mora se dati značajna uloga nastavnika u odgojnoj komponenti da bi se preduprijedili takvi događaji“, kazao je predsjednik Saveza samostalnog sindikata Selvedin Šatorović.

Kada je u pitanju Kanton Sarajevo, u novu školsku godinu kreće 38.000 učenika osnovnoškolskog uzrasta i 15.000 srednjoškolaca.

„Neophodno je jačati institucionalni položaj prosvjetnih radnika, ali i njegovu sigurnost, a to će biti jedan od naših narednih zadataka. Sindikat će uvijek insistirati na jačanju materijalnog položaja prosvjetnih radnika, jer samo uvažen i zadovoljan prosvjetni radnik je garant razvoja zdravog društva“, kazao je, među ostalim, Dževad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja u Zeničko-dobojskom kantonu.

U Zeničko-dobojskom kantonu u toku su razgovori o poboljšanju statusa prosvjetnih radnika, izjavio je predsjednik Sindikata Selvedin Šatorović:

„Sam podatak da je plata nastavnika samo za nijansu viša od prosječne plate u Federaciji, a da je prosječna potrošačka korpa oko tri hiljade KM govori da nemamo željeni dignitet prosvjetnog radnika u društvu kakav on zaslužuje.“

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK najavila je pojačane mjere sigurnosti, u blizini škola, na području ovog kantona, u početku nove školske godine. Elvedin Fišek, glasnogovornik Uprave policije Zeničko-dobojskog kantona:

„Prisustvo policijskih službenika će biti pojačano u blizini školskih objekata, u vrijeme dolaska i odlaska učenika iz škole, u vrijeme školskih odmora te u blizini autobuskih stanica, s ciljem sprečavanja činjenja krivičnih djela ili narušavanja javnog reda i mira. Također, sankcionisat će se brza vožnja u urbanim sredinama i u blizini škola.“

Nova školska godina danas je počela u 61 osnovnoj i 30 srednjih škola, u Zeničko-dobojskom kantonu, izuzev Usore i Žepča gdje će početi 4. septembra. U gimnaziji, u Kaknju, nastava će se odvijati onlajn (online) zbog rekonstrukcije škole.