Padaju rekordi dok ekstremne vrućine peku Zapadnu Evropu
(Izvor: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Padaju rekordi dok ekstremne vrućine peku Zapadnu Evropu

Novi rekordi su oboreni dok se vatrogasci suočavaju s novim požarima, a veći dio zapadne Evrope još je obuzet iscrpljujućim toplotnim valom.

Velika Britanija, koja je inače navikla na blažu klimu, prvi je put zabilježila temperature veće od 40C. I Njemačka je doživjela najtopliji dan u godini dosad, dok je Portugal povećao broj umrlih nakon višednevne vrućine.

Smrtonosni šumski požari zahvatili su kontinent. UN-ova Svjetska meteorološka organizacija (WMO) upozorila je da dolazi još gore.

Toplotni valovi postali su sve češći i intenzivniji te traju duže zbog klimatskih promjena koje je uzrokovao čovjek.

"U budućnosti će ovakvi toplotni valovi biti normalni, a vidjet ćemo još jače ekstreme", rekao je šef WMO-a Peterri Taalas.

Uz rekordne temperature u Velikoj Britaniji, nekoliko vatrogasnih službi proglasilo je velike incidente nakon porasta požara. Veliki požar u Wenningtonu, istočnom Londonu, zapalio je kuće. Stanovnici koji su morali biti evakuirani rekli su za BBC da je u požaru uništeno oko osam kuća i možda lokalna crkva, dok je vatrogasac na mjestu događaja opisao to kao "apsolutni pakao".

U Francuskoj su u ponedjeljak u 64 različita područja zabilježene rekordno visoke temperature.

Iako rekord svih vremena za kontinentalnu Francusku nije premašen, jugozapad zemlje doživio je najveće šumske požare u više od 30 godina. Od 12. jula požari su progutali više od 20.300 hektara vinorodne regije Gironde. Gotovo 37.000 ljudi moralo je biti evakuirano iz svojih domova.

„Hladnije“ vrijeme sada se vratilo u UK i Francusku.

U Belgiji je izbio požar u dinama u belgijskom ljetovalištu De Haan, pri čemu je izgorjelo nekoliko vozila. No, nakon strašne vrućine, zemlja se sada priprema za grmljavinske oluje koje bi mogle dovesti do 20-30 mm kiše u nekim regijama, izvještava list Le Soir.

Vremenska upozorenja i dalje su na snazi u Njemačkoj dok se toplotni val nastavlja kretati prema sjeveru i istoku. U utorak je zemlja doživjela najtopliji dan u 2022. Nacionalna meteorološka služba zabilježila je 39,5C u zapadnom gradu Duisburgu. Nizozemska je također dosegla isti maksimum od 39,5C u Maastrichtu, kažu prognostičari.

Temperature u Portugalu značajno su pale. Međutim, od prošle sedmice zabilježeno je više od 1000 smrtnih slučajeva povezanih s toplinskim valom.

Šumski požari postali su uobičajena posljedica ovih ekstremnih temperatura širom Evrope.

Središnju i sjeverozapadnu Španiju također su poharali požari.

Služba za praćenje Copernicus - dio programa EU-a za promatranje Zemlje - navela je da su ukupne emisije ugljika uzrokovane šumskim požarima između juna i jula najveće zabilježene u Španiji u razdoblju od 2003. godine.

U Grčkoj je šumski požar potaknut olujnim vjetrovima bjesnio u planinskoj regiji Penteli, u blizini Atene. Oštetio je kuće i natjerao lokalne vlasti da evakuiraju najmanje četiri područja i bolnicu.

Prognostičari u Italiji upozoravaju na visoke temperature od 40-42C između srijede i petka. U zemlji je već zabilježeno nekoliko šumskih požara, a požari koji su izbili u ponedjeljak navečer u Toskani i dalje su bjesnili u utorak poslijepodne.

federalna.ba/BBC

toplotni val Evropa
Evropa klimatske promjene
0 11.03.2024 09:56
spolno prenosive bolesti Evropa
0 07.03.2024 14:35
Australija toplotni val
0 29.02.2024 09:34