Pacijenti izašli na protest: Embriji bez stručnog nadzora
Pacijenti čiji su embriji više od osam mjeseci bez adekvatnog stručnog nadzora u zatvorenoj zdravstvenoj ustanovi Northwestern Medical Centar u Sarajevu održali su protest ispred Federalnog ministarstva zdravstva. Kako su nezadovoljni pacijenti i upozorili prije protesta, ne provodi se rješenje Opštinskog suda od 18. juna, kojim se, između ostalog, Ministarstvu zdravstva Federacije BiH nalaže "neprekidno stručno čuvanje materijala u propisanim kriouslovima, osiguranje propisanih količina tečnog dušika i njegovo sipanje na svoj teret, imenovanje stručne osobe koja će obavljati potrebne radnje te da se o tome vodi uredna evidencija". Alma Kovačević, jedna od pacijenata, kazala je da predstavlja grupu od stotinjak pacijenata oštećenih zatvaranjem klinike. Podršku im je pružila i dr. Fatima Gavrankapetanović Smailbegović.
"Ako niko danas ne natoči azot u spremnike u kojima se nalaze naši biološki materijali, biće upitno hoće li 500 potencijalnih života ostati ili će Ministarstvo zdravstva, koje je odgovorno prema rješenju suda, dopustiti da 500 potencijalnih života propadne. Mi ćemo uraditi sve što nam zakon dozvoljava. Ako Ministarstvo hitno – znači, ovog trenutka – ne spasi naše embrione, obratit ćemo se zakonskoj instanci, koja je donijela rješenje. Obratit ćemo se predsjedniku suda i postupajućim sudijama, tražiti urgenciju u njihovom postupanju jer sama sudska odluka, sudsko rješenje, ako ne postoji mogućnost izvršenja, samo po sebi ne predstavlja ništa", kaže Kovačević.
Prema riječima građana / pacijenata, Ministarstvo zdravstva FBiH dosad nije preduzelo nijednu radnju u cilju dospijeća dušika u spremnike s materijalima niti je odredilo stručnu osobu koja to treba činiti. Embrioni i biološki materijali su zarobljeni, nadležni u Federaciji BiH nijemi na pozive pacijenata. Njihove krivične prijave o mogućim malverzacijama i kriminalu federalni POSKOK još provjerava. Ministarstvo zdravstva FBiH danas je objavilo da je u zakonskom roku posredstvom Pravobranilaštva dostavilo očitovanje na rješenje Opštinskog suda, u kojem je navedeno da su mjere određene prema tom ministarstvu neprovodive, neosnovane i protivne važećim propisima te da bi postupanje Ministarstva izvan zakonom propisanih ovlasti bilo kršenje pozitivnih propisa te da bi moglo povući krivičnu odgovornost.
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.