Osobe s invaliditetom traže povećanje limita za uvoz adekvatnog automobila

Predstavnici Centra za koordinaciju i podršku osobama s invaliditetom Istočne Hercegovine i Koalicije organizacija osoba s invaliditetom Hercegovačko-neretvanskog kantona "Zajedno smo jači" u ponedjeljak su u Mostaru održali radni sastanak s kojeg je upućena inicijativa za povećanjem granice vrijednosti za uvoz automobila s 30 na 60 hiljada konvertibilnih maraka ukoliko se radi o putničkom automobilu koje nije posebno prilagođeno za upravljanje osoba s invaliditetom. 

Kako je kazao predsjednik Udruženje oboljelih od multiple skleroze regije Istočna Hercegovina Branimir Tamindžija, ta putnička vozila služe kao ortopedska pomagala da bi se uspjeli prebaciti s jednog na drugo mjesto. 

Smatra kako je ovaj iznos od 30 hiljada maraka potrebno povećati kako bi se omogućila lakša nabavka adekvatnog vozila.

Prema važećim zakonskim propisima, osobe s invaliditetom i poteškoćama u razvoju mogu biti oslobođene plaćanja uvoznih trošarina, odnosno carine i PDV-a ukoliko planiraju kupiti i uvesti automobil koji će im služiti kao ortopedsko pomagalo, kazao je Tamindžija.

Dodao je kako osobama s invaliditetom trebaju novija vozila koja su dobro održavana, jer ako kupe starije vozilo veći su troškovi održavanja i svega drugog. 

Na današnjem predavanju prisutni su se upoznali s troškovima uvoza vozila kao i dokumentacijom koja je neophodna kada se vozila uvoze na povlasticu.
 
Naglasio je je kako osobe s invaliditetom u Njemačkoj imaju 10 posto popusta pri kupovini novog automobila dok pri kupovini u BiH nemaju nikakve pogodnosti.

Na sastanku se razgovaralo o UN Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom.  

- Konvencija donosi jedan novi način promatranja prava osoba s invaliditetom ne više kao objekata, nego kao subjekata koji aktivno s donositeljima odluka rade i zagovaraju na promjenama. Važno je da ne govorimo samo o pomagalima nego i pristupačnosti kao preduvjet da osoba s invaliditetom može biti aktivni sudionik ovog društva. Pristupačnost nije samo arhitektonska već i informacijska pristupačnost kao i pristupačnost različitih usluga u društvu - rekla je regionalna koordinatorica organizacije MyRight - Empowers people with disabilities Binasa Goralija. 
 
Inače, ovo je treći sastanak u okviru projekta DISC koji provodi Caritas za Evropsku uniju u BiH, a prvi zajednički sastanak radnih grupa za zagovaranje u regiji Hercegovine. 

federalna.ba/Fena

osobe sa invaliditetom Mostar Automobili