Prilog Sanele Hodžić

NSRS usvojila Nacrt izbornog zakona i pozvala međunarodnu zajednicu da poništi Šmitove odluke

Narodna skupštine Republike Srpske kasno sinoć na posebnoj sjednici usvojila je Nacrt izbornog zakona, koji sada treba proći brojne procedure da bi bio na snazi. Odluka o usvajanju ovog Nacrta donesena je nakon što je visoki predstavnik Kristijan Šmit nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine. Sjednici je prethodila još jedna posebna sjednica na kojoj se raspravljalo o aktuelnoj sigurnosnoj i političkoj situaciju u svijetu sa aspekta reperkusija na Republiku Srpsku. Usvojeni su Zaključci kojim se, među ostalim, međunarodna zajednica poziva da poništi Šmitove odluke.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Nacrt izbornog zakona tog entiteta, koji će uputiti u javnu raspravu u roku od 15 dana. Ovim zakonom uređeno je da će izbore za organe vlasti u Republici Srpskoj sprovoditi entitetska izborna komisija, gradske, odnosno općinske izborne komisije i birački odbori koje će imenovati nadležni organi RS-a. Ukoliko zakon stupi na snagu, prestaće da važe odredbe Izbornog zakona BiH, koje se odnose na izbor zastupnika u NSRS-a, predsjednika i potpredsjednike tog entiteta, delegate u Vijeću naroda i delegate u Državnom parlamentu, načelnike i gradonačelnike, te odbornike u skupštinama gradova i općina. Donošenju odluke je prethodila duga rasprava na kojoj se obratio i predsjednik entiteta Milorad Dodik.

"Kada donesemo taj Zakon, Republika Srpska mora da provede izbore po svom Zakonu. Te izbore sigurno jedan dio zapadnih zemalja koji se predstavljaju kao Međunarodna zajednica neće priznati. A šta imamo od toga da oni priznaju, važno je da mi priznamo“.

Dodik je i na ovoj sjednici nastavio sa psovkama i uvredama na račun opozicionih zastupnika.

„Šta sad hoćete, kad je vama dosta. Napišite vi izborni zakon, mi ćemo ga podržati, ali nećete ga napisati zato što ste kukavice!

Zastupnici Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini koji su se posebno našli na udaru Dodikovih neprimjerih istupa, održali su konferenciju za novinare i osvrnuli se na jučerašnje zasjedanje. Nebojša Vukanović:

„Car je go i car je gotov, sa nama nema nagodbe“.

i Zagorka Grahovac:

Sam zakon sporan je u mnogo aspekata. Eventualnim stupanjem na snagu ovog zakona potpuno se poništavaju odredbe Izbornog zakona BiH, a znamo da to nije moguće“.

Narodna skupština je odluku o usvajanju Nacrta izbornog zakona RS-a donijela nakon što je visoki predstavnik Kristijan Šmit nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH. Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić, čija stranka u okviru Trojke čini vlast na državnom nivou, ističe da smo ušli u jednu političku krizu, i da će trebati puno vremena da se vratimo na puteve kojima smo išli do prije par dana:

„Iskreno se nadam, a i Trojka je pokušala poslati poruku da nastavimo razgovarati, da iskoristimo ovaj period do stupanja na snagu drugog dijela Izbornog zakona kojeg je proglasio visoki predstavnik – da probamo mi doći do rješenja“.

U Demokratskoj fronti ističu da je zabrinjavajuće ono što se dogodilo na posebnoj sjednici NSRS i da je to otvorilo prostor novoj blokadi. Delegat u državnom Parlamentu Dženan Đonlagić:

„Politika kompromisa koju je Trojka vodila od uspostavljanja državne vlasti nije dala rezultat. Od početka smo govorili da se Dodik nije promijenilo, i da njegovi ciljevi i politika ostaju isti, što se moglo vidjeti u NSRS jučer. Dakle vrlo zabrinjavajući zaključci“.

O tome da li je državna koalicija pred raspadom, govori predsjednik SDA Bakir Izetbegović:

„Tvrde da se Dodik promjenio, evo kad se promijenio neka prave s njim idilu. Nije dobro... treba im SDA“.

Narodna skupština Republike Srpske također je na posebnoj sjednici usvojila Zaključke, kojim se, među ostalim, poziva međunarodna zajednica da poništi Šmitove odluke. Rok je sedam dana, a zatim bi se poništavanje zakona trebalo naći na sjednici Državnog parlamenta. Ukoliko ni Parlamentarna skupština BiH ne poništi Šmitovu odluku, Zaključci pozivaju političare iz RS-a da izađu iz državnih institucija i koalicije na najvišem nivou.