Nora Gjakova osvojila zlatnu medalju za Kosovo na Olimpijskim igrama u Tokiju
(Izvor: IJF)

Predstavnica Kosova Nora Gjakova osvojila je zlatnu medalju u džudou u kategoriji do 57 kilograma na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Ovim rezultatom Gjakova je postala treća džudistkinja s Kosova koja je osvojila olimpijsku medalju, nakon što je njena protivnica Sarah Leonie Cysique diskvalificirana u finalu.

Na putu do finala, Gjakova je u osmini finala pobijedila predstavnicu Nizozemske Sanne Verhagen i Slovenku Kaju Kaiser u četvrtfinalu, prije nego što se u polufinalu sastala bivšom svjetskom prvakinjom Tsukasom Yoshidom. Gjakova je izgubila svih pet prethodnih okršaja sa Yoshidom, ali je ovaj put trijumfovala.

Ovo je ukupno treća olimpijska medalja za Kosovo otkako su se počeli takmičiti na Olimpijskim igrama 2016. godine, nakon odluke Međunarodnog olimpijskog komiteta da prizna Kosovski olimpijski komitet 2014. godine.

federalna.ba

džudo zlatna medalja Nora Gjakova
Ada Avdagić Teakwondo zlatna medalja
0 28.11.2023 08:17
judo Judo savez BiH džudo Larisa Cerić Toni Miletić Montpellier Evropsko prvenstvo
0 05.11.2023 10:41