Nogometna reprezentacija Argentine najbolja u 2022., Messi najbolji sportaš
(Izvor: EPA-EFE/Friedemann Vogel)

Nogometna reprezentacija Argentine najbolja je ekipa na svijetu u 2022. godini prema izboru Međunarodnog udruženja sportskih novinara (AIPS).

U glasanju je učestvovalo 420 novinara iz 113 zemalja.

Argentina je za naslov svjetskog prvaka na prvenstvu u Kataru dobila 1.399 bodova (37,01 posto mogućih glasova). Pobijedila je i u takozvanoj "finalissimi", utakmici između evropskog (UEFA) i prvaka južnoameričke nogometne konfederacije (CONMEBOL). Argentinci u toj utakmici, odigranoj 1. juna na Wembleyju, pobijedili Italiju sa 3:0.

Reprezentacija Argentine treći je put najbolja ekipa godine na svijetu, a ranije je ovo priznanje osvajala također nakon svjetskih naslova 1978. i 1986. godine.

Na drugom i trećem mjestu glasanja za najbolju ekipu 2022. godine također se nalaze  nogometne reprezentacije. Druga je selekcija Maroka, koja je iznenađujuće postala prva afrička reprezentacija koja je nastupila u polufinalu SP-a. Marokanci su u utakmici za treće mjesto poraženi od Hrvatske. Maroko je u glasanju dobio 381 bod, ispred Francuske, svjetskog viceprvaka koja je završio na trećem mjestu s 252 boda.

Na četvrtom i petom mjestu su još dvije nogometne ekipe, pobjednik Lige prvaka Real iz Madrida (251) te hrvatska reprezentacija (182).

Austrijska ekipa Formule 1 Red Bull je šesta (179), dok je sedma je prva ženska ekipa - nogometna reprezentacija Egleske, evropske prvakinje, sa 168 glasova.

Argentinski nogometni virtuoz u dresu francuskog kluba PSG Lionel Messi najbolji je sportaš 2022. godine. Tridesetpetogodišnji Messi bio je središnja figura nedavnog Svjetskog prvenstva u Kataru na kojem je Argentina osvojila treći naslov.

Messi je od sportskih novinara diljem svijeta dobio 962 boda (25,45 posto), a slijede ga švedski atletičar i skakač s motkom Arman Duplantis sa 373 boda (9,87 posto) i francuski nogometaš Kylian Mbappe s 366 bodova (9,68 posto).

U ženskoj konkurenciji krunu je osvojila 28-godišnja španska nogometašica Putellas. Igračica Barcelone dobila je 452 boda (11,96 posto), a slijede je američka plivačica Katie Ledecky s 295 bodova (7,80 posto) i venecuelanska atletičarka Yulimar Rojas s 243 boda (6,43 posto).