Njemačko tužilaštvo: Klimatski aktivisti formirali "kriminalnu organizaciju"
Njemačko tužilaštvo saopštilo je danas da je policija izvršila pretrese u sedam pokrajina u okviru istrage o klimatskim aktivistima iz grupe "Posljednja generacija" zbog sumnje da su izvršili krivična djela i formirali kriminalnu organizaciju.
Istraga je povezana sa mogućim krivičnim djelima u vezi sa aktivnostima oko rafinerije "Šved", navodi se u saopštenju.
Portparol "Posljednje generacije" rekao je da pretresi predstavljaju pokušaj zastrašivanja.
Klimatski aktivisti u Njemačkoj i drugim evropskim zemljama privukli su pažnju vlasti sve upadljivijim akcijama, od blokiranja aerodroma, do polivanja umjetničkih djela farbom u muzejima.
List "Welt" piše da su vlasti u Berlinu odlučile da preduzmu oštru akciju protiv ove grupe.
Policija prijeti da će aktiviste koji su se zalijepili za ulice kazniti sa po 2.000 eura ukoliko to ponove. Dvanaest aktivista je dobilo upozorenja, a jedan je novčano kažnjen.
federalna.ba/Srna