Njemačka zaustavila proces izdavanja dozvole za Sjeverni tok 2
(Izvor: EPA/CLEMENS BILAN)

Njemačka zaustavila proces izdavanja dozvole za Sjeverni tok 2

Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je da je, nakon što je Rusija priznala separatističke takozvane republike Donetsk i Lugansk, naredio obustavu procesa certifikacije plinovoda Sjeverni tok 2, kojim će se ruski gas isporučivati u Njemačku.

Na zajedničkoj konferenciji za medije prije sastanka sa irskim premijerom Michaelom Martinom, Scholz je kritikovao odluku Rusije te poručio kako je "ovo ozbiljno kršenje međunarodnog prava", kao i da "Putin također krši Povelju Ujedinjenih nacija."

Ističući da ovakve akcije ne bi trebale ostati bez posljedica, Scholz je izjavio da će EU tokom dana odlučiti o prvoj "seriji sankcija".

"To se također odnosi na plinovod Sjeverni tok 2. Njemačkom regulatoru energetskog tržišta naložio sam da obustavi proces certificiranja rusko-njemačkog plinovovda Sjeverni tok 2 do daljnje procjene", poručio je Scholz.

Ističući da je o toj odluci razgovarao s ministrom ekonomije Robertom Habeckom, Scholz je dodao i da je "sada vrijeme da se sve ponovo razmotri."

Njemački kancelar je izjavio da Francuska i Njemačka žele nastaviti sastanke u Normandijskom formatu u vezi s ukrajinskom krizom i da se pregovaračke ponude nastavljaju.

Scholz je ponovio da Njemačka neće slati oružje Ukrajini i istaknuo da će nastaviti postojeću ekonomsku podršku toj zemlji.

Ističući da je situacija u regiji ozbiljna, Scholz je poručio kako Rusija još uvijek ima dovoljno vojnika na granici da napadne cijelu Ukrajinu te da niko ne zna šta će se dalje dogoditi.

Poručio je da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zaslužuje veliko poštovanje jer nije nasjeo na rusku provokaciju.

Irski premijer Micheal Martin izjavio je da je posljednja odluka Rusije jasno kršenje Povelje UN-a.

"Crvena linija je pređena", poručio je Martin.

- Sjeverni tok 2 -

Projektom Sjeverni tok 2, čija se ukupna vrijednost procjenjuje na oko deset milijardi eura, planira se godišnje transportovati u Njemačku preko Baltičkog mora 55 milijardi kubnih metara ruskog plina.

Radovi na Sjevernom toku 2, koji je projektovan pod vodstvom ruske kompanije Gazprom, završeni su u septembru 2021., a licenciranje je započeto 8. septembra.

S druge strane, poznato je da je projekat Sjeverni tok 2, čija je izgradnja više puta odgađana, dobio primjedbe i iz EU i iz SAD-a. Ukrajini koja ima važnu poziciju kao tranzitna zemlja u trenutnoj situaciji, projektom Sjevernog toka 2 bi to bilo onemogućeno.

Sjeverni tok 2 znači da će prihodi od tranzita plina biti izgubljeni za istočnoevropske zemlje kao što su Poljska i Ukrajina.

Sjeverni tok 2 smatra se važnim projektom ruskog predsjednika Vladimira Putina, zbog toga je za Rusiju ključno da šalje ruski plin u EU nezavisno o ukrajinskoj transportnoj mreži.

federalna.ba/AA

Njemačka Rusija Sjeverni tok 2