videoprilog Mirele Čanović (Dnevnik 2)

Nikšić: Postoji parlamentarna većina kojoj treba omogućiti formiranje vlade

Rok za formiranje Vlade Federacije je istekao, Christian Schmidt upozorio, a političari poruku primili k znanju. Svako, čini se, na svoj način. Hoće li sami postići dogovor ili će visoki predstavnik posegnuti za Bonskim ovlaštenjima, tumačenja su različita. Prvi čovjek SDP-a Nermin Nikšić, koji čeka na premijersku poziciju, čeka i na reakciju Schmidta jer dogovor, smatra, oni sami neće postići. A, neće jer, kako kaže, SDA ne može da prihvati principe parlamentarne demokratije. Formiranje Vlade FBiH bila je jedna, ali ne i jedina tema Glavnog odbora SDP-a.

Poštivanje volje parlamentarne većine je ono na čemu u SDP-u, kažu, generalno insistiraju, pa je tako kada je u pitanju i formiranje Vlade FBiH. S formiranjem se kasni zbog potpredsjednika Federacije Refika Lende koji ne poštuje te principe. Ne stavljajući svoj potpis na predloženu listu članova Vlade, on provodi isključivo politiku SDA, tvrdi Nikšić: „Gospodin Lendo ne bi bio izabran da mi nismo uvažili tu činjenicu. Bez obzira na to kako su oni došli do tih 13 delegata u Klubu Bošnjaka u Domu naroda, ne bi bio izabran da ga nije izabrala parlamentarna većina. Dakle, vrlo je jednostavno - da čovjek prihvati da postoji većina i da da potpis. On to vrlo jasno kaže da neće. Drugo je ucjena i ucjenjivanje. Može se naravno i prekomponovati parlamentarna većina koja bi odgovarala tome“.

Nikšić ističe da nema dileme da je visoki predstavnik svojom odlukom, koju je proglasio u noći izbora, dijelom doveo do ove vrste blokade formiranja vlasti. Posljedenje Schmidtovo oglašavanje, u kojem upozorava stranke i političare da se što prije dogovore, smatra ozbiljnim, te eventualne konkretne poteze visokog predstavnika očekuje ubrzo nakon uskršnjih praznika.

„Jedino što bi bilo ispravno i moralno i ljudski je i da otkloni tu blokadu. Bilo bi čudo da se mi u međuvremenu dogovorimo i napravimo to sami. Da bismo pobjegli od bilo kakvog straha šta će proglasiti visoki predstavnik, dovoljno je da SDA prihvati realnost da postoji parlamentarna većina i onda nema  nikakvog straha šta će proglasiti visoki predstavnik“, kaže Nikšić.

A, pored formiranja vlasti, na dnevnom redu Glavnog odbora bile su i stranačke aktivnosti. Glasine o još jednom mandatu na čelu stranke, koji bi bio omogućen pominjanim izmjenama stranačkog statuta, a na unutarstranačkim izborima koji bi trebali biti održani ove godine, Nikšić u potpunosti negira: „To je nešto što sam ja kao kandidata za predsjednika na prethodnim izborima obećao da ću svom nasljedniku, čovjeku koji će doći poslije mene, pokušati ostaviti - Statut u kojem će imati malo više ovlasti. Dakle, ne dolazi u obzir, nije to tema, niti može biti tema da promijenimo Statut kako bi se povećao broj mandata za predsjednika SDP-a“.

Izvještajni kongres SDP-a zakazan je za 10. juni, a nakon njega, prije kraja ove godine, trebao bi biti održan i kongres na kojem će biti izabrano novo rukovodstvo stranke.

federalna.ba

Nermin Nikšić SDP BiH