Nigerija poslije jedanaesteraca u finalu Afričkog kupa nacija

Fudbalska reprezentacija Nigerije plasirala se večeras u finale Afričkog kupa nacija, pošto je u polufinalu u Buakeu poslije izvođenja jedanaesteraca pobijedila Južnu Afriku 4:2. Nakon regularnog dijela i produžetaka bilo je 1:1.

Nigerija je povela u 67. minutu golom koji je postigao William Troost-Ekong iz jedanaesterca, a zatim je njegov saigrač Victor Osimhen zatresao mrežu, u 85. minutu, ali je poslije upotrebe VAR tehnologije gol poništen zbog ofsajda.

Izjednačio je Teboho Mokoena u 90. minutu iz jedanaesterca i izborio produžetke.

U produžecima nije bilo golova, pa je pobjednik odlučen poslije jedanaesteraca.

Golove za Nigeriju postigli su Terem Moffi, Kenneth Omeruo, William Troost-Ekong i Kelechi Iheanacho, dok je u trećoj seriji Ola Aina šutirao preko gola.

Strijelci u ekipi Južne Afrike bili su Mihlali Mayambela i Mothobi Mvala. U prvoj seriji neprecizan je bio Teboho Mokoena, a Evidence Makgopa promašio je penal u trećoj seriji.

Južna Afrika je utakmicu završila sa desetoricom, pošto je u 116. minutu Grant Kekana dobio crveni karton. Sudija je VAR tehnologijom provjeravao je li taj start bio za penal, ali je prekršaj načinjen van šesnaesterca.

U drugom polufinalu večeras igraju domaćin takmičenja Obala Slonovače i Kongo.

Finale je na programu u nedjelju, a utakmica za treće mjesto igra se u subotu.