Netanyahu pozitivan prema produženju humanitarne pauze u Gazi
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je nakon telefonskog razgovora s američkim predsjednikom Joeom Bidenom da je pozitivan u pogledu mogućeg produženja četverodnevne humanitarne pauze u Pojasu Gaze uz uvjet da se dnevno oslobodi do deset dodatnih talaca.
U video obraćanju koje je objavio njegov ured, Netanyahu je kazao da je s američkim predsjednikom razgovarao o oslobađanju još jedne grupe talaca iz pojasa Gaze u, kako je rekao, veoma emotivnom razgovoru.
- Štaviše, želim da kažem i da imamo način da svakog dana oslobodimo još deset talaca. To je divna stvar- kazao je izraelski premijer.
On je, međutim, napomenuo da se po završetku pauze Izrael u svakom slučaju namjerava vratiti izvođenju vojne operacije u palestinskoj enklavi.
- Uz to, rekao sam predsjedniku Bidenu da ćemo se po okončanju sporazuma vratiti svom snagom postizanju naših ciljeva: eliminaciji Hamasa, da osiguramo da se Gaza ne vrati u ono što je bila, i, naravno, oslobađanje svih naših talaca - izjavio je Netanyahu.
- Uvjeren sam da ćemo uspjeti ispuniti ovaj zadatak jer nemamo drugi način - dodao je izraelski čelnik, prenosi AFP.
federalna.ba/Fena