videoprilog Gordane Antonić (Dnevnik 2)

Neka imena za Predsjedništvo BiH se znaju – što nezvanično, što zvanično

U iščekivanju budžeta državnih institucija, novca za opće izbore i u iščekivanju političke volje da stvari pomjere s mrtvog mjesta - donosimo imena. U politici poznata, narodu znana, ona koja će opet na izborima, za čije provođenje novca nema, okušati sreću. Neki i prvi put.

Što smo izborima bliže, kandidata za ključne pozicije imamo sve više. Bar su njihova imena poznata javnosti. Neka nezvanično, neka zvanično. Posljednji takav Denis Bećirović. Zvanično kadar Trojke, ali uživa podršku još 4 opozicione stranke.

“Liderima opzicionih stranaka želim reći mi ne smijemo biti zamjena za ovu vlast mi moramo biti promjena, prava promjena”.

A i aktuelna vlast kandidata za fotelju u Predsjedništvu BiH ima. Ali o zvaničnom imenu još šuti. Predsjednik SDA Bakir Izetbegović ne ostaje dužan prozivkama ujedinjene opozicije.

“I to što se svi ujedinjuju protiv jednog - dokaz je snage. Zašto se ujedinjuju? Gdje su ti predsjednici stranaka? Gdje je njihova hrabrost? Zašto isturaju negog trećeg ili četvrtog? Zašto se svi moraju ujediniti protiv jednog kandidata i jedne stranke?”.

Rekli bismo, 7 naprema 1. Ali, na mejdan neće samo Bećirović i Izetbegović. Prvi je među Bošnjacima kandidaturu najavio Mirsad Hadžikadić.

Dakle, u jurišu na ovu fotelju za sada će ih biti troje. A za onu koja je rezervisana za predstavnika hrvatskog naroda, po svemu sudeći, bit će tek dva kandidata. Prvi je aktuelni član Predsjedništva Željko Komšić. Pokušat će obnoviti svoj mandat jer, kako kaže, mora.

“Moram, moram ići dalje. Ne mogu stati. Šta bi čovjek uradio kad bi stao u ovom trenutku i rekao -eto, ne mogu ja više u ovom poslu. To ne postoji - ja se umorio. Ideš do kraja”.

Protiv Komšića će izaći neko od, kako za sebe vole reći, legitimnih Hrvata, odnosno neko iz HNS-a. Zanimljivo, one stranke s hrvatskim predznakom koje nisu članice HNS-a, a veliki su protivnici Dragana Čovića, poput Hrvatske stranke BiH, Hrvatske seljačke stranke i Hrvatske republikanske stranke, odustale su od svoje kanidadature. CIK-u BiH je kandidaturu za člana Predsjedništva BiH podnio jedino HDZ BiH. Ime još nepoznato, ali nije ga teško naslutiti.

“O tome će odlučiti Hrvatski narodni sabor. Kada? Kad bude vrijeme. Sad smo završili prijave kandidatskih listi i sad ćemo se baviti koalicijama s obzirom na to da smo rekli da ćemo praviti široke koalicije unutar spektra Hrvata zbog neizmjena Izbornog zakona. Da smo imali izmjene, vjerovatno bi bio široki pluralizam, ovako ćemo imati jednog kandidata za člana Predsjedništva”.

Slagalica se popunjava i na listi za izbor člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda. Na listama će biti i ime sadašnjeg člana - Milorada Dodika, koji, istina, još ne otkriva za koju funkciju.

“Znamo mi da u Sarajevu po starom razgovaraju samo o tome kako spriječiti Dodika da se kandiduje jer to znači krah RS-a. To je njihova konotacija, a vidjet ćemo. Ostajemo da se borimo i dalje. Ja ću se svakako kandidovati, pa ćemo vidjeti”.

Dok Dodik vidi hoće li okušati sreću i drugi put ili će umjesto njega u trku za Predsjedništvo poslati Željku Cvijanović, njegov nekadašnji koalicioni partner Nenad Nešić iz DNS-a već djeluje. Pa je nakon neslaganja i s opozicijom iz RS-a odlučio da nastupa sam. Nešić će boriti za Predsjedništvo, a njegov Radislav Jovičić za RS.

“Sve vrijeme smo predlagali dogovor, krivica je na ostatku opozicije, krivica je na onima koji su prvi povukli potez, a to je PDP, sa izbacivanjem separatnog i jednostranog kandidata za predsjednika RS-a”.

Nešić, kao što je javnosti poznato od ranije, govori o Jeleni Trivić. Ona je PDP-ov kandidat za predsjednicu RS-a, podsjeća stranački predsjednik Branislav Borenović.

“U ove izbore idemo potpuno spremni, danas ćemo podnijeti prijavu i za predsjednika RS-a i Parlamentarnu skupštinu BiH, NSRS i sve nivoe”.

A Jelenu Trivić podržava i SDS, kome, prema koalicionoj podijeli plijena, pripada kandidat za Predsjedništvo BiH. Iako ni oni s imenom zvanično nisu izašli, u javnosti su najzvučnija dva. Mirko Šarović i Milan Miličević. I tu imenima nije kraj. Koliko je za sada poznato, osim Jelene Trivić, tu je  njen nekadašnji stranački kolega Ivan Begić – i to kao nezavisni kandidat. Imena Bošnjaka koji pretenduju da vode RS za sada još nisu poznata. Ali se sve glasnije spominje da bi se SDP-ov Vojin Mijatović mogao okušati kao kandidat za člana Predsjedništva BiH iz RS-a. Dakle, imena ne manjka, a ni želja. Što prema političkim prognozama znači - čeka nas vrelo ljeto, a promjenjiva jesen. Ili kako Čović kaže: “Jesen će biti blaga, kišna, a što se tiče politike, ja sam uvjeren - puna izazova”.

federalna.ba

Predsjedništvo BiH izbori kandidati