videoprilog Hasana Gabele (Mreža)

Negatori genocida

Srbija je jedina država u svijetu koja misli da ima dvije vlade. Jednu u Beogradu i drugu, onu prosrpsku, u Podgorici. Tu prosrpsku nazvala je izdajničkom i to zbog Srebrenice. Crna Goro, gorska vilo, genocida nije bilo - uzvikivali su oni sa litija zbog odluke premijera Krivokapića da će pokrenuti opoziv ministra Vladimira Leposavića, a zbog njegovih stavova o genocidu u Srebrenici, tj. negiranja. Leposavić, Amfilohijev sljedbenik i advokat, radikal, ministar pravde, po uzoru na negatore, negira genocid. Zbog Srebrenice Vlada Crne Gore NA KORAK DO PADA.

Skupština Crne Gore, 21.03.2021 godine. Jedno poslaničko pitanje i jedan odgovor ministra proizveli su najveću krizu Vlade CG od njenog formiranja prije nekoliko mjeseci. 

“Da li ste Vi gospodine Leposaviću kao ministar pravde i manjinskih prava, spremni da priznate da se u Srebrenici dogodio genocid?”, pitao je Andrija Nikolić, poslanik DPS-a u Skupštini Crne Gore. 

“Ja sam spreman  da priznam genocid u Srebrenici kada se on nedvosmisleno i utvrdi”, odgovorio je Vladimir Leposavić, ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava u Vladi Crne Gore. 

“To nije gospodine predsjedniče zločin to je genocid. Htjeli su da potru gumicom naš narod”, istakla je Kenana Strujić-Harbić, poslanica Bošnjačke stranke u Skupštini Crne Gore. 

Ali je ostala gumica koja briše svaku pomisao na suočavanje sa zločinom genocida. Kao što se vidjelo koristila se i najvišem zakonodavnom tijelu CG.  I to nikoga ne iznenađuje, posebno predstavnike manjinskih naroda čija bi prava leposavić trebao štititi. 

“Ono što me je iznenadilo jeste reakcija premijera Krivokapića koji je reagovao tek 10 dana nakon te izjave i to pod presijom. Zasto kažem presijom? Zato što su sa stranih adresa stigle osude gdje se tražila osuda premijera”, navela je Strujić-Harbić. 

I premijer je napokon reagovao u čuvenom obraćanju narodu CG u kojem je, između ostalog obavijestio javnost kako je zatražio ostavku  ministra Leposavića. 

“Jeste zatražio sam ostavku jer smatram da je to najbolji način da pokažemo svoju odgovornost”, naveo je premijer CG. 

A kako je svoju odgovornost pokazao ministar Leposavić, najbolje svjedoči njegovo odbijanje da podnese ostavku  i upornim ponavljanjem kako je njegov stav ispravan te da doprinosi, vjerovali ili ne, pomirenju među narodima. 

“Vrlo dobro osjećam da je razlog mog istupanja dobar i pravedan i da doprinosi, što je i moj posao pomirenje i u korist svih i ja mislim da je moj stav ispravan”, kaže Leposavić. 

"Svaki Srbin na svijetu misli kao Leposavić"

I ne misli samo Leposavić tako. Crnogorski mediji pišu da je ministar najavio, kako će javno pročitati SMS poruke u kojima mu kolege ministri, pa i sam premijer Krivokapić čestitaju na odgovoru na poslaničko pitanje vezano za genocid u Srebrenici.  A kako to obično bude, dobio je podršku  srpskih nacionalista i na ulicama gotovo svih gradova CG. 

Preciznije 200 hiljada i jedan Srbin. Računajući premijera koji je u obrazloženju svog zahtjeva za ostavkom Leposavića više govorio o drugim razlozima nego o negiranju genocida. 

“Nekako poslije kada smo pročitali obraćanje premijera bilo je jasno kako on nigdje nije pomenuo genocid u Srebrenici. Možda ste primjetili. Ni jednom rečenicom to nije rečeno”, rekla je Kenana Strujić-Harbić, poslanica Bošnjačke stranke u Skupštini Cne Gore. 

Ali je jednom rečenicom, šef kluba poslanika DF u crnogorskom Parlamentu, rekao sve. Ustvrdio je kako svaki Srbin na svijetu misli kao Leposavić. Genocida nije bilo. Čak se srebrenički genocid posmatra i na nivou, kako tvrdi, leksičkog značenja. 

“Sama konstatacija ili formulacija jeste upitna i sa aspekta leksičkog. Otvorite bilo koji rječnik i vidjet ćete da je genocid namjera da se sa određene teritorije uništi jedna cijela etnička grupa. A ovdje se to nije desilo jer su ipak odvajani muškarci od žena i djece, hoću to da kažem”, izjavio je Slaven Radunović, šef poslaničkog Kluba DF u Skupštini CG. 

Ne priznati genocid u Srebrenici, čin je patriotizma

I sve je kazano. Za srpski svijet, odnosno za one koji politički predstavljaju Srbe, ne priznati genocid u Srebrenici, čin je patriotizma. 

Balša Brković, pjesnik i publicista, navodi: “Problem u Crnoj Gori je sa tom sviješću. Srebrenica je samo primjer jedne svijesti koja odbija da prihvati realnost. I to je ono što je problem ovdje u CG. Dakle ovo društvo ima problem jedne iracionalizacije javnog diskursa, i to nije dobro, to nikako neće izaći na dobro. Dakle ja podržavam svaki politički potez koji je pristojan bez obzira da li se ja slagao sa njim ili ne. Metodološki je važno da se to pokaže u Crnoj Gori.” 

Iz SDP-a kažu kako će se  glasanjem o smjeni Leposavića, pokazati   i pozicija ali objektivna moć potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića . 

“Sada je njegova uloga u Vladi minimalna, nemoćna. On kaže da će glasati o smjeni ali i dalje u Vladi sjedi sa tim ministrom. Mi moramo da zatvorimo jednu knjigu, da kažemo šta se stvarno desilo i da otvorimo drugu”, ističe Raško Konjević, predsjednik Kluba poslanika SDP-a u crnogorskom Parlamentu. 

Drugu knjigu ali onu o sastavu Vlade, želi otvoriti i DF. Nakon što lideri stranaka koji čine ovu političku grupaciju, prije svih Andrija Mandić, Milan Knežević i Nebojša Medojević, nisu imenovani na ključne pozicije u Vladi i to zahvaljujući pritisku međunarodne zajednice, novonastalu situaciju oko smjene Leposavića žele okrenuti u svoju korist. Principijelno kažu kako neće podržati smjenu Leposavića osim u jednom slučaju. 

“A to je da ova smjena bude dio jedne veće, da kažem grublje rekonstrukcije Vlade. Vrijeme je da u ovu Vladu uđu političari, ona je možda ispunila svoju ulogu u ovom prelaznom periodu ali sad stvarno treba da počne da se radi”, dodao je Radunović. 

Raško Konjević dodaje: “Mslim da sada DF želi da se politički prepozna u ovoj novoj Vladi, što je nekako legitimno jer imaju najviše poslanika u Skupštini.” 

“Vjerovatno će oni sad očekivati da im se otvore vrata Vlade ali ne smijemo zaboraviti ni izjave našeg premijera koji je rekao da ne želi te i takve ljude u svom kabinetu”, navela je Strujić-Harbić. 

“Ovdje je problem što je jednu lošu vlast zamijenila jedna druga loša vlast i što je jednu lošu opoziciju zamijenila druga loša opozicija. DPS ne zna biti opozicija tako da se svi uče na nama”, smatra Brković. 

Šedi đe si jer ni za đe si nijesi!

“Nemojte zaboraviti da je glavni kadrovik ove Vlade bila jedna vjerska zajednica. SPC! Čak je i sastav ove Vlade određivan u manastiru Ostrog. Što također negdje pokazuje namjeru a kasnije kroz svoje djelovanje i suštinu ove Vlade”, istakao je Konjević. 

Pa je onda i logično da o sudbini ove Vlade, odlučuje onaj  ko je i uticao na njeno formiranje. 

“Da li će ostati ova Vlada najmanje zavisi od njenog rada. Zavisi od namjere DF kroz to i crkve a kroz to i zvaničnog Beograda”, smatra Raško Konjević, predsjednik Kluba poslanika SDP-a u crnogorskom Parlamentu. 

“Možda će ova Vlada pasti iduće sedmice a moguće i da će ostati do kraja mandata. Imamo jednu čudnu zaleđenu situaciju, kao da nikome ne odgovaraju novi izbori. Vjerovatno će  DF koji je apsolutno Vučićev favorit što ga čini opasnom političkom grupacijom, kad procjeni da im trebaju novi izbori, srušiti ovu Vladu”, navodi Balša Brković, pjesnik i publicista. 

“Pa s obzirom kakva nam je ekonomska situacija i kakve smo samare primili u zadnjih nekoliko mjeseci od međunarodne zajednice ja odgovorno tvrdim kako ova vlada neće dugo opstati. Jednostavno sad se pokazalo kako su čak dobili kritike i od onog tvrdog srpskog biračkog tijela, koje im je dalo podršku 30 avgusta”, navela je Kenana Strujić-Harbić, poslanica Bošnjačke stranke u Skupštini CG. 

Na krilima nezadovoljstva upravo tog tvrdog srpskog biračkog tijela, DF se sprema i na eventualnu  opciju rušenja Krivokapića. Aktiviraće se onoga momenta ukoliko Krivokapić ne predloži rekonstrukciju Vlade koja će podrazumijevati ulazak u njen sastav Mandića, Medojevića i ostalih lidera DF. 

“A druga varijanta je da podnese ostavku i da se mi sa 41 potpisom obratimo predsjedniku države sa prijedlogom za novog mandatara”, istakao je Slaven Radunović, predsjednik poslaničkog Kluba DF-a u Skupštini CG. 

Međutim, DF je oprezan u tim nakanama. Pitanje je da li bi, na eventualnim vanrednim izborima, ostvarili rezultat kakav su imali prošle godine. Svjesni su kako je njihova pobjeda ustvari pobjeda SPC koja je na nedavnim lokalnim izborima u Nikšiću, okrenula leđa DF-u i podržala demokrate Alekse Bečića. Izbori ne odgovaraju ni DPS-u jer im treba više vremena da se konsoliduju i da pokazu međunarodnoj zajednici, kako je aktuelna vlast neučinkovita i opasna. Sve u svemu, stanje ni tamo ni ovamo. Crnogorskim rječnikom postavlja se pitanje: A što je za činjeti? 

U svakom slučaju trenutna pozicija Vlade može se definisati onom čuvenom rečenicom koja je često u upotrebi u CG . Šedi đe si jer ni za đe si nijesi!  

Ovo je prilog magazina Mreža. Ostala izdanja emisije pogledajte OVDJE

federalna.ba

Crna Gora Srebrenica genocid Mreža
Mreža
0 26.03.2024 22:07
Mreža pomilovanje pomilovanja
0 26.03.2024 20:57
Mreža Srpska Open reket
0 19.03.2024 22:24
Mreža rudnik Banovići
0 19.03.2024 22:23