Nedžad Husić na Olimpijskim igrama u Tokiju

Taekwondo reprezentativac BiH i član Taekwondo kluba Novi Grad Nedžad Husić izborio je nastup na Olimpijskim Igrama koje će se ovog ljeta održati u Tokiju. Na posljednjem kvalifikacionom turniru koji se održava u Sofiji, Husić je u kategoriji do 68 kilograma redom savladao predstavnike Bjelorusije (16:1), Grčke (12:4) i Izraela (28:7), što mu je bilo dovoljno za finale i plasman na Olimpijske Igre.

Do finala u svojim kategorijama koje garantuje nastup na Olimpijskim Igrama nisu uspjeli doći preostala dva naša učesnika. Dinko Šegedin je u kategoriji preko 80 kilograma na startu poražen od predstavnika Sjeverne makedonije (17:9) dok je Marija Štetić u kategoriji do 57 kilograma najprije savladala predstavnicu iz Češke (13:2) ali je potom izgubila od predstavnice Azerbejdžana (12:15).

Nakon što je nedavno, zajedno sa Marijom Štetić, osvojio srebrenu medalju na Evropskom seniorskom prvenstvu, Husić je napravio najveći uspjeh u karijeri - plasman na Olimpijske Igre. Husić je trenutno peti sportista koji je osigurao nastup u Tokiju.

Prije njega, nastup na Olimpijskim igrama osigurali su atletičari Amel Tuka i Mesud Pezer, džudistkinja Larisa Cerić i plivačica Lana Pudar.