Navijači Svjetskog prvenstva u Iranu: Fudbal je besmislen kad ubijaju djecu

Navijači Svjetskog prvenstva u Iranu: Fudbal je besmislen kad ubijaju djecu

Iranski protesti proširili su se na tribine i terene Svjetskog fudbalskog prvenstva koje se ove godine održava u Kataru jer su navijači i iranski igrači iskoristili događaj da govore za i protiv vodstva zemlje.

- U Iranu je nemoguće razdvojiti politiku i nogomet - rekao je Ali Houman, 53-godišnji inženjer koji je doputovao u Katar iz Kanade. Govoreći ispred stadiona Ahmed Bin Ali nosio je iransku zastavu s rupom izrezanom u sredini uklanjajući simbol Islamske Republike.

Nacionalni protesti protiv iranskog vodstva proširili su se širom zemlje početkom septembra kada je 22-godišnja Mahsa Amini umrla u policijskom pritvoru nakon što je uhapšena jer nije nosila hidžab. Protesti potaknuti bijesom zbog njezine smrti prerasli su u opću pobunu protiv režima.

U Kataru je Houman želio pokazati vlastitu podršku protestnom pokretu, ali se iznenadio kada je vidio da igrači iranskog tima čine isto. Tokom prve utakmice protiv Engleske, iranski igrači šutjeli su kada se intonirala himna koja veliča Islamsku revoluciju 1979. godine.

Ipak, iranski igrači odlučili su pjevati nacionalnu himnu prije svoje druge utakmice protiv Walesa, izazvavši glasno razočaranje svojih navijača na tribinama.

Sama ekipa je podijeljena. Zvijezda napadač Sardar Azmoun više je puta podržao učesnike protesta, a kapetan Ehsan Hajsafi rekao je da uvjeti u Iranu "nisu u redu". Poznato je da igrači Mehdi Torabi i Vahid Amiri podržavaju trenutno vodstvo Irana.

U međuvremenu, menadžer tima Carlos Queiroz založio se za to da se igračima omogući da se fokusiraju na sport. Odgovarajući na pitanja novinara na pres-konferenciji rekao je "pustite momke da igraju nogomet. Nije pošteno dovesti ih na ovo Svjetsko prvenstvo i pitati ih o stvarima koje nisu njihova odgovornost".

Bilo da govore ili šute, iranski igrači su pod intenzivnim nadzorom od početka prvenstva. Čak su i njihove proslave golova kritizirane zbog političkog značenja, a javno kritiziranje iranskog vodstva također dolazi s velikim ličnim rizikom.

Približavajući se sigurnosnim vratima stadiona Ahmed Bin Ali, Aran Gabdari ponosno je držao transparent s jednim od iranskih protestnih slogana: "Žene, život, sloboda, #MahsaAmini".

Od početka protesta u Iranu je poginulo 416 ljudi, uključujući 51 dijete, prema nevladinoj organizaciji Iran Human Rights, piše AFP.

federalna.ba/Fena

Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. fudbal
nogomet reprezentacija fudbal
0 21.03.2024 22:47
reprezentacija nogomet fudbal
0 21.03.2024 20:14
fudbal reprezentacija BiH Ukrajina
0 18.03.2024 21:16
Liga prvaka fudbal nogomet
0 13.03.2024 00:00