Nastavak napada i rušenja u Gazi - Ubijena najmanje 22 Palestinca
Najmanje 22 Palestinca su ubijena, a mnogi su povrijeđeni u novim izraelskim napadima širom Gaze, dok je vojska nastavila detonirati kuće u gradu Gazi, prema riječima medicinara.
Medicinski izvori su rekli da su četiri osobe ubijene, a više povrijeđeno u izraelskom zračnom napadu čija je meta bila visoka zgrada u centru grada Gaze. Nekoliko civila je zarobljeno pod ruševinama, rekli su svjedoci.
U zapadnom dijelu grada, troje Palestinaca je ubijeno, a više je ranjeno u izraelskom napadu na kuću u izbjegličkom kampu Shati.
Još devet osoba izgubilo je život u više izraelskih napada koji su pogodili različite dijelove grada Gaze.
Nekoliko civila je povrijeđeno, a više njih se vode kao nestali pod ruševinama nakon još jednog zračnog napada usmjerenog na kuću u istom području.
Izraelska vojska izvela je niz zračnih napada na izbjeglički kamp, dok su mornarica i vojna vozila granatirala njegove sjeverne dijelove.
Na jugu grada Gaze, vojska je nastavila dizati u zrak zgrade i objekte detonirajući vozila s minama u naseljima Tel Hawa i Sabra, ostavljajući ogromna razaranja.
Izraelska artiljerija granatirala je istočne dijelove kampa Al-Maghazi u centralnom dijelu Pojasa Gaze i centralni Khan Younis na jugu Pojasa Gaze.
Vojne snage zadržale su prisustvo u nekoliko naselja grada Gaze, a u nedjelju su objavile ulazak još jedne oklopne divizije u grad Gazu kako bi pojačale snage koje su već tamo raspoređene.
Izrael je ranije ovog mjeseca pokrenuo operaciju “Gideonove kočije 2“, s ciljem potpune okupacije grada Gaze. Blizu milion Palestinaca, od kojih je većina raseljena iz drugih dijelova enklave, ostaje zarobljeno pod nemilosrdnim bombardiranjem.
Izraelska vojska je od oktobra 2023. u Gazi ubila preko 65.300 Palestinaca, većinom žena i djece. Nemilosrdno bombardiranje učinilo je enklavu nenastanjivom i dovelo do gladi i širenja bolesti.
federalna.ba/AA