Napad na kuću JD Vancea - Jedna osoba uhapšena
Jedna osoba je zadržana u pritvoru nakon noćnog napada na kuću JD Vancea u Ohiju, tokom kojeg su razbijeni prozori, saopćili su danas zvaničnici, prenosi The Guardian.
Potpredsjednik SAD-a u to vrijeme nije bio u svom domu u Cincinnatiju, navodi se u izjavi Američke tajne službe.
Agencija je saopćila da je odrasli muškarac uhapšen ubrzo nakon ponoći zbog uništavanja imovine, uključujući razbijanje prozora na rezidenciji povezanoj s potpredsjednikom, prenosi CNN.
Agenti proveli nekoliko sati u kući
Portparol tajne službe, Anthony Guglielmi, rekao je da Tajna služba koordinira s policijom Cincinnatija i kancelarijom američkog tužioca dok se razmatraju optužnice.
Prema izvještajima lokalnog kanala WLWT, agenti Tajne službe i policija Cincinnatija proveli su nekoliko sati u kući u kvartu East Walnut Hills nakon dojave o oštećenim prozorima.
Dvije neimenovane osobe iz pravosudnih organa rekli su Associated Pressu da su agenti Tajne službe čuli glasnu buku oko ponoći i pronašli muškarca koji je čekićem razbio prozor i pokušavao ući u kuću. Osim toga, muškarac je vandalizirao i vozilo Tajne službe dok se penjao prilazom.
Nivo sigurnosti privatne rezidencije varira
Vance je prethodne sedmice boravio u kući s pogledom na rijeku Ohio, ali je otišao u nedjelju poslijepodne. WLWT je objavio fotografiju koja pokazuje oštećenje najmanje četiri staklena panela na prizemnom prozoru.
Iako Vance uživa stalnu zaštitu Tajne službe kao potpredsjednik, nivo sigurnosti u njegovoj privatnoj rezidenciji varira u skladu s njegovim planovima putovanja.
Mnogi političari pojačali su sigurnosne mjere nakon ubistava legislatorice Minnesote Melisse Hortman i njenog supruga u junu 2025. te napada na drugog demokratskog zakonodavca i njegovu suprugu istog dana.
U oktobru 2024. godine muškarac je osuđen na 30 godina zatvora zbog napada čekićem na Paula Pelosija, supruga bivše predsjedavajuće Predstavničkog doma Nancy Pelosi, u njihovoj kući u Kaliforniji.
federalna.ba