Nakon jednogodišnje pauze, u Zenici je postavljen i Studengrad

videoprilog Berine Pašalić (Federacija danas)

Posljednji mjesec u godini, uz praznično raspoloženje, donio je brojne kulturne i društvene manifestacije u svim gradovima Zeničko-dobojskog kantona. U sjedištu kantona, nakon pauze zbog pandemije koronavirusa, ove godine ponovno se organizuje i javni doček. 

Kraj decembra u Zenici je obilježen brojnim manifestacijama za sve generacije. Pravu zimsku bajku za najmlađe Zeničane priredile su balerine Ars centra premijernim izvođenjem baleta Krcko Oraščić.

„Ovo što smo uradili - tako smo i zamislili, da ovo na sceni bude prvo rođenje Krcka Oraščića i da ono iz godine u godinu postane jedan tradicionalni sadržaj“, kazala je Samira Spahić-Rustempašić, predsjednica Ars centra Zenica.

U sklopu manifestacije Ze adventure hiljadu učenika imalo je priliku pogledati jednu od predstava Dječije, omladinske i lutkarske scene  u sklopu projekta Prvi put u pozorištu.

Kako je objasnio Miroljub Mijatović, direktor BNP Zenica, cilj je da svaki učenik nižih razreda osnovne skole barem jednom u toku kalendarske ili školske godine dođe u pozorište, a da to ne moraju finansirati roditelji.

Tradicionalno, 33. put zaredom Kamerni simfonijski orkestar Zenica Novogodišnjim koncertom ispratio je Staru godinu sa svojim sugrađanima. 

„Jako se dosta pripremamo i trudimo se da Novu godinu i mi zajedno sa publikom dočekamo u najboljem svjetlu“, poručila je Amna Huseinagić, dirigentica Kamernog simfonijskog orkestra Zenica.

Nakon jednogodišnje pauze, postavljen je i Studengrad, a bit će upriličen i javni doček Nove godine. Skroman budžet i epidemiološka situacija razlog su više što će većina 2022. dočekati kući.

Optimitično, proslava 2022. je počela već 30. uz Željka Samardžića,  a nastavit će se večeras uz koncert mladih zvijezda regiona Mahira Mulalića i Isaka Šabanovića koji će nas, nadamo se, uvesti u bolju i sigurniju novu godinu.

federalna.ba

Zenica Nova godina