videoprilog Anite Zovko (Dnevnik 2)

Najuspješniji projekt Europske unije u našoj zemlji - Erasmus plus

Erasmus plus najuspješniji je projekt Europske unije u našoj zemlji. Šesnaest je visokoškolskih institucija u BiH koje u tom programu sudjeluju. I šestogodišnji proračun od 26,2 milijarde eura dovoljno govori o važnosti ovog europskog projekta koji je fokusiran, uz ostalo, na društvenu inkluziju, zelenu i digitalnu tranziciju, aktivnije sudjelovanje mladih u demokratskom životu.

Tonina Ibrulj, zahvaljujući Erasmus plus projektu, ali i suradnji mostarskog i Sveučilišta Radbau u Nizozemskoj, na toj je visokoškolskoj instituciji pohađala doktorsku ljetnu školu. Za nju, ističe, nevjerojatno iskustvo tim više jer su im svoja znanja prenosili brojni profesori s europskih sveučilišta.

“Moram reći da mi je to uvelike pomoglo, čula i naučila mnoge stvari koje nisam imala priliku ovdje. Ta razmjena iskustava i umrežavanje je od velikog značaja jer upravo i na taj način rasteš u svakom smislu i dobivaš ideje za dalje”, govori ona, inače student doktorskog studija na Sveučilištu u Mostaru.

Da nije projekata poput Erasmus plus, možda bi do takvih prilika bilo mnogo teže doći. Sveučilište u Mostaru jedna je od prvih visokoškolskih institucija koje su pristupile ovom projektu Europske unije.

“Moram naglasiti da je ovaj period od 2014 godine na neki način prijelomna točka za nas jer smo počeli raditi i na jačanju mobilnosti, kao i nekih drugih aktivnosti koje nudi Erasmus program. Mi se uglavnom fokusiramo na mobilnost, međutim prednost Erasmus programa su brojne, prije svega možemo razvijati cjeloživotno učenje, raditi na novim zajedničkim projektima”, objašnjava prof. dr. Sanja Bijakšić, prorektorica za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru.

U Izaslanstvu Europske unije u BiH ističu kako je Erasmus plus njihov najuspješniji program u našoj zemlji. Činjenice govore da sudjelovanje u programu studijske razmjene, uz ostalo, povećava šanse za zapošljavanje mladih i manje vremena provedenog na burzi rada. BiH u Erasmus plus programu sudjeluje kao zemlja partner.

“Vjerujemo da su Bosni i Hercegovini potrebni mladi obrazovani ljudi koji dobro razumiju Europsku uniju i koji će sudjelovati u procesu pristupa Europskoj uniji. Svi koji sudjeluju u programu su ujedno i ambasadori programa i važno je proširiti vijest o ovome, potaknuti i motivirati druge da se prijave i iskoriste priliku”, kazao je Adebayo Babajide, zamjenik šefa Izaslanstva Europske unije u BiH.

Priliku je do sada iskoristilo više od 8.000 mladih iz naše zemlje koji su sudjelovali u razmjenama, a interes i broj prijava raste, podaci su iz Europske unije u BiH. No, od Erasmus plus programa nemaju koristi samo studenti, već i nastavno osoblje. Tako je Sveučilište u Mostaru početkom srpnja organiziralo Treći Erasmus plus Mobility Week.

Inače, Europska komisija nedavno je Sveučilištu u Mostaru dodijelila Erasmus povelju u visokom obrazovanju što je bila, uz ostalo, ulaznica u Inicijativu Europskih sveučilišta.

“Mi smo prvo sveučilište u BiH koje je ušlo u jednu takvu mrežu kao punopravna članica i to je ono što nam je posebno drago. Kroz inicijativu Europskih sveučilišta nama se otvara mogućnost puno veće mobilnosti na partnerskim institucijama bez papirologije koju sada inače moramo imati”, dodaje prorektorica Bijakšić.

Ovi savezi omogućuju studentima da steknu diplomu kombiniranjem studija u više europskih zemalja, što doprinosi međunarodnoj konkurentnosti visokoškolskih ustanova u Europi. Sveučilište u Mostaru, kao jedan od devet partnera Europskog univerziteta za mir, pravdu i inkluzivna društva, našlo se među sedam novih saveza, za koji je predviđen iznos od gotovo 14,4 milijuna eura za početno razdoblje financiranja od četiri godine.

federalna.ba

Erasmus+