Najmanje 40 poginulih u padu autobusa u provaliju u Pakistanu

Najmanje 40 poginulih u padu autobusa u provaliju u Pakistanu
(Izvor: Screenshot)

Najmanje 40 osoba poginulo je, a osam je povrijeđeno nakon što je autobus s putnicima u petak sletio u provaliju na sjeverozapadu Pakistana, saopćili su lokalni zvaničnici. Teška saobraćajna nesreća dogodila se u provinciji Khyber Pakhtunkhwa, nedugo nakon što je autobus prešao administrativnu granicu iz jugozapadne provincije Baluchistan.

Prema informacijama koje je prenijela agencija Anadolija, autobus je putovanje započeo iz područja Dana Sar, a okolnosti pod kojima je vozilo sletjelo s ceste za sada nisu poznate. Portparol vlade Baluchistana Shahid Rind izjavio je da je u nesreći povrijeđeno još najmanje osam putnika, koji su nakon spašavanja prevezeni u bolnicu, gdje im se pruža medicinska pomoć.

Odmah nakon dojave o nesreći pokrenuta je opsežna spasilačka akcija, u kojoj učestvuju pripadnici hitnih službi, policije i lokalnih vlasti. Spasioci rade na izvlačenju nastradalih i pretraživanju teško pristupačnog terena kako bi utvrdili da li se među olupinom autobusa nalazi još putnika.

Glavni ministar Baluchistana Sarfraz Bugti izjavio je da je naložio hitno provođenje svih spasilačkih aktivnosti na mjestu tragedije te angažovanje svih raspoloživih službi kako bi se što prije pružila pomoć unesrećenima.

Vlasti još nisu saopćile uzrok nesreće, a istraga bi trebala utvrditi da li su do slijetanja autobusa u provaliju doveli tehnički kvar, neprilagođena brzina, stanje ceste ili neki drugi faktor.

Saobraćajne nesreće s velikim brojem žrtava relativno su česte u planinskim dijelovima Pakistana, gdje uske i krivudave saobraćajnice, nedovoljna infrastruktura, loše održavanje vozila i zahtjevni vremenski uslovi često predstavljaju ozbiljan sigurnosni rizik za učesnike u saobraćaju.

federalna.ba/AA

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Pakistan autobuska nesreća