Nadbiskupija New Orleansa godinama skrivala serijskog zlostavljača djece
(Izvor: Ilustracija)

Nadbiskupija New Orleansa godinama skrivala serijskog zlostavljača djece

Posljednja četiri rimokatolička nadbiskupa New Orleansa napravila su šokantne korake da prikriju priznatog serijskog zlostavljača djece koji je još živ, ali nikada nije procesuiran, pokazala je istraga Guardiana.

Pregledavši stotine stranica ranije tajnih crkvenih dosijea, Guardian je otkrio vjerovatno najpotpuniji izvještaj do sada o krajnostima u koje je druga najstarija katolička nadbiskupija u SAD-u išla kako bi sakrila zlostavljača djece Lawrencea Heckera.

Još 1999. godine, Hecker je priznao svojim nadređenima u nadbiskupiji New Orleansa da je ili seksualno zlostavljao ili na neki drugi način dijelio krevet sa više tinejdžera koje je upoznao kroz svoj rad kao rimokatolički svećenik. Sve se to događalo tokom perioda od 15 godina, počevši od sredine 1960-ih, za koje Hecker kaže da je „bilo vrijeme velikih promjena u svijetu i crkvi“ kao i da je „podlegao njegovom duhu vremena“. U izjavi na dvije stranice datoj lokalnim crkvenim vlastima koje služe regiji s oko pola miliona katolika, Hecker kaže: “Bilo je to vrijeme kada sam zanemario duhovno vodstvo, ispovijed i većinu svakodnevne molitve.”

Hecker je priznao nedolično ponašanje ili zlostavljanje sedam tinejdžera između 1966. i 1979. godine, uključujući “otvorene seksualne činove” ili “privržene... seksualne činove” s najmanje dvije osobe. U drugim slučajevima, Hecker je prijavio ili maženje, međusobnu masturbaciju, golotinju ili dijeljenje kreveta, uključujući i jedno noćno putovanje u tematski park u Teksasu. U Heckerovom priznanju se navodi da je pokojni nadbiskup New Orleansa Philip Hannan razgovarao s njim o optužbi za seksualno zlostavljanje 1988. Godine 1996. Hannanov nasljednik na mjestu nadbiskupa, pokojni Francis Schulte, dobio je još jednu tvrdnju koju je organizacija smatrala neutemeljenom.

Heckerovo priznanje iz 1999. stiglo je nakon što je jedna od njegovih žrtava podnijela još jednu žalbu nadbiskupiji. Organizacija je djelomično odgovorila tako što je Heckera poslala u psihijatrijsku ustanovu izvan države koja ga je dijagnosticirala kao pedofila koji je racionalizirao, opravdavao i preuzeo "malu odgovornost za svoje ponašanje".

Ustanova je također preporučila da nadbiskupija zabrani Heckeru da radi s djecom, adolescentima ili drugim "posebno ranjivim" ljudima. Ali Hecker nije prestao da radi. Zapravo, nakon odmora od nekoliko mjeseci, crkva mu je na kraju dozvolila da nastavi rad do penzionisanja 2002. godine – što se dogodilo nakon što je katoličko klerikalno zlostavljanje i skandal prikrivanja koji je zarobio nadbiskupiju Bostona potaknuo crkvene reforme širom svijeta.

Kada su advokati nadbiskupije – pritisnuti skandalom u Bostonu – prijavili Heckera zajedno sa šačicom drugih klerika policiji New Orleansa, oni su obavijestili istražitelje samo o jednom od slučajeva navedenih u njegovom priznanju. I uopšte nisu spomenuli priznanje.

Organi za provođenje zakona nikada nisu optužili Heckera za zločin, iako se broj optužbi samo povećavao s vremenom. Uprkos politici transparentnosti koju je Katolička crkva općenito usvojila nakon skandala u Bostonu 2002. godine, nadbiskupija New Orleansa čekala je da objavi listu desetina svećenika i đakona do 2018. za koje je smatrala da su s pravom osumnjičeni za seksualno zlostavljanje maloljetnika prije nego što je javno priznala da je Hecker predator.

Primjetno je da je nadbiskupija tek 2020. prestala isplaćivati Heckerove penzije. Navodeći moralnu obavezu koju je imala prema svim svećenicima, nadbiskupija je čekala dok nije podnijela zahtjev za federalnu zaštitu od bankrota te godine (djelomično zbog parnice nakon spiska zlostavljanih ) da prestane da isplaćuje ove beneficije Heckeru i drugim svećenicima. Sudija koji je nadgledao stečaj je to naredio. Nadbiskupija nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar, ali je advokat te organizacije prošle sedmice rekao na sudu da gradski nadbiskup od 2009. - Gregory Aymond - "poduzima sve moguće korake da zaštiti djecu".

Okružni tužilac Orleansa, Jason Williams, potvrdio je da je 14. juna nadbiskupija predala "obimne dokumente" koji se odnose na Heckera. Nije želio reći da li je njegova kancelarija prisilila crkvu da preda dosijee putem sudskog poziva.

Ta produkcija je uslijedila nakon što je Williamsov ured razgovarao s čovjekom koji je tvrdio da ga je Hecker gušio dok nije pao u nesvijest i silovao kao dijete.

Slučajevi silovanja djece u Louisiani nemaju rokove za podnošenje zahtjeva, a optuženi mogu biti osuđeni na doživotni zatvor. Ipak, nije jasno kada i da li bi Hecker na kraju mogao biti optužen.

Heckerov advokat, Eugene Redmann, odbio je razgovarati sa Guardianom o tužbama protiv njegovog klijenta. Ali aludirao je na to da Hecker ima 91 godinu, dodavši da su te tvrdnje uglavnom od prije nekoliko decenija i da ljudi u poodmaklim godinama "gube mnogo pamćenja".

"Mi ćemo riješiti sve optužbe ako budu podignute", rekao je Redmann.

Kada je telefonom kontaktiran prošle sedmice i zamoljen za komentar njegove izjave nadbiskupiji iz 1999. godine, Hecker je zastao nekoliko trenutaka prije nego što je rekao: „Već kasnim na jedan zakazan termin.“ Zatim je prekinuo vezu.

federalna.ba/The Guardian

New Orleans svećenik zlostavljanje djece
svećenstvo zlostavljanje zlostavljanje djece
0 27.10.2023 14:37
Njemačka zlostavljanje djece
0 23.05.2023 13:08
Komisija Portugal zlostavljanje djece Rimokatolička crkva
0 13.02.2023 12:57
zlostavljanje djece međunarodna operacija
0 02.03.2022 11:43